Baykar'ın milli ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı, Türk havacılık tarihinde önemli bir kilometre taşını daha geride bırakarak 50.000 uçuş saatinin başarılı bir şekilde tamamlanmasına ulaştı. Şu ana kadar 9 ülkeyle ihracat sözleşmesi imzalanan Bayraktar AKINCI, etkin bir şekilde görev yapmaya devam ediyor.

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, AKINCI'nın uçuş saati başarısını sosyal medya üzerinden önemli bir mesajla duyurdu. Bayraktar, "Semalardaki koca balık! Selam götür bizden AKINCI'lara! Türk Havacılığının Altın Çağı'nda, Gök Vatan'daki 50.000 saatimiz kutlu olsun!" ifadelerini kullandı.

Elon Musk: Yapay zeka 2026 yılına kadar en akıllı insandan daha akıllı olacak Elon Musk: Yapay zeka 2026 yılına kadar en akıllı insandan daha akıllı olacak

Havacılık Tarihine İmza

Milli TİHA, havacılık tarihinde birçok ilke imza attı. Bayraktar AKINCI ve Bayraktar KIZILELMA'nın ilk defa gerçekleştirilen uçuşlarda yer aldığı belirtildi. AKINCI ve KIZILELMA'nın 24 Nisan 2023 tarihinde Çorlu'da gerçekleştirdiği ve dünya havacılık tarihinde bir ilk olan yakın kol uçuşunun ardından, TEKNOFEST 2023'te ise yeni bir ilke imza atıldı. İstanbul semalarında taarruzi insansız hava aracı AKINCI ile insansız savaş uçağı KIZILELMA aynı uçuşu birçok kez halka açık olarak gerçekleştirdi. Ayrıca, 2022'de yapılan TEKNOFEST Azerbaycan'da Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar'ın da kokpitinde olduğu MIG-29 savaş jeti ile kol uçuşu gerçekleştiren Bayraktar AKINCI, yine TEKNOFEST'te SOLOTÜRK, Hürkuş ve Türk Yıldızları akrobasi timi ile kol uçuşları gerçekleştirdi."

Editör: Ferit Gücüyener