Tesla CEO'su Elon Musk, yapay zekânın muhtemelen gelecek yıl veya 2026 yılına kadar en akıllı insandan daha akıllı hale gelebileceğini ifade etti. Yapay zekânın elektriğin mevcudiyeti nedeniyle kısıtlandığını belirten Musk, yapay genel zekânın (AGI) gelişim zaman çizelgesi hakkında konuşurken, "Eğer AGI'yi en akıllı insandan daha akıllı olarak tanımlarsak, bunun muhtemelen önümüzdeki yıl, yani iki yıl içinde gerçekleşebileceğini düşünüyorum" dedi.

Elon Musk ayrıca, gelişmiş çiplerin eksikliğinin, xAI girişiminin yapay zekâ sohbet robotu olan Grok'un sürüm 2 modelinin eğitimini engellediğini belirtti.

Musk ayrıca, Norveç varlık fonu CEO'su Nicolai Tangen'e yapay zekânın geliştirilmesi ve geleceği hakkında değerlendirmelerde bulundu. Geçen yıl xAI'yi, kâr amacı gütmeden insanlığın yararına yapay zekâ geliştirme yönündeki orijinal misyonunu terk ettiği için dava ettiği OpenAI'ye rakip olarak kurmuştu.

Türkiye'nin uzay yolculuğu başladı Türkiye'nin uzay yolculuğu başladı

Grok 2 modelinin eğitimi için yaklaşık 20 bin Nvidia H100 GPU gerektiğini belirten Musk, Grok 3 modelinin ise 100 bin Nvidia H100 çip gerektireceğini ifade etti.

Editör: Ferit Gücüyener