Koza Kütüphane, ziyaretçilere bilgiye erişim imkanı sunmanın yanı sıra sosyalleşme fırsatı da sağlıyor. 'Koza Buluşmaları' kapsamında düzenlenen etkinliğe sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. Usta yazarlar, 'Yazının Tedirginliği Olarak Yüzleşme' konusunu keyifli bir söyleşiyle ele aldılar.

Hakan Akdoğan, etkinlikte yaptığı konuşmada, Görükle Koza Kütüphane'nin anlamına vurgu yaparak burayı bir 'Dönüşüm Odası' olarak tanımladı. "Dönüşmeye hoş geldiniz" diyerek okumanın ve edebiyatın insanları nasıl dönüştürebileceğine dikkat çekti.

Koza Buluşmaları Söyleşi̇ 4

Yazar Mahir Ünsal Eriş, dilin ifade yeteneklerinin sınırlılığı üzerine düşüncelerini paylaştı. Yazılı ve sözlü dilin, insan iletişimini sınırladığını ve insanın düşüncelerini tam olarak ifade edemediğini dile getirdi. Eriş, dilin insanın iç dünyasını yansıtmak için hem araç hem de engel olduğunu belirtti.

Bursa’da binlerce kişinin akın ettiği engelsiz şenlik Bursa’da binlerce kişinin akın ettiği engelsiz şenlik

Birgül Oğuz ise, gerçekliğin temsili üzerine sanatın ve edebiyatın temel sorularından bahsetti. Oğuz'a göre, sanat eserleri bazen bir imkansızlık deneyimini anlatırken, izleyici veya okuyucunun bunu tam olarak kavrayamadığı durumlarla karşılaşabilir.

Skoza Buluşmaları Öyleşi̇ 9

Programın sonunda konuklar, katılımcıların sorularını yanıtladılar ve okurlarıyla sohbet ederek kitaplarını imzaladılar. Bu etkinlikler, Koza Kütüphane'nin sunduğu kültürel ve entelektüel etkinliklerin başlangıcını oluşturuyor.

Skoza Buluşmaları Öyleşi̇ 2

Editör: Ferit Gücüyener