İsrail'in Şam'daki İran Konsolosluk binası ve büyükelçilik konutuna düzenlediği hava saldırısında 8 kişi hayatını kaybetti. Ölenler arasında İran Devrim Muhafızları komutanlarından Tuğgeneral Muhammed Reza Zahedi'nin bulunduğu bildirildi. Zahedi'nin, Kudüs Gücü'nün Suriye ve Lübnan sorumlusu olarak görev yaptığı belirtildi. İran'ın Şam Büyükelçisi Hüseyin Ekberi'nin ise yaralanmadığı fakat saldırıda birçok diplomatın yaşamını yitirdiği aktarıldı. Ekberi, İsrail'in saldırısına güçlü bir şekilde karşılık vereceklerini ifade etti.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ile saldırıya ilişkin telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Mikdad, saldırıyı diplomatik anlaşmalara aykırı olarak nitelendirirken, Abdullahiyan ise bu saldırının uluslararası hukukun bir ihlali olduğunu belirterek İsrail'in sonuçlarına katlanacağını vurguladı. Abdullahiyan ayrıca, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Gazze'deki başarısızlıklar nedeniyle akıl sağlığını yitirdiğini ifade etti.

Başkan Bozbey, Büyükşehir ailesiyle bayramlaştı Başkan Bozbey, Büyükşehir ailesiyle bayramlaştı

Öte yandan, Suriye'deki haber ajansı SANA'nın aktardığı habere göre, İsrail güçlerinin Şam'ın Mezze Mahallesindeki bir binayı hedef aldığı ve hava savunma sistemlerinin bazı düşman füzelerini havada engellediği belirtildi. Saldırıda Şam'daki İran Konsolosluğu ve çevresindeki binaların da zarar gördüğü bilgisi paylaşıldı.

Editör: Ferit Gücüyener