Suriye ve Irak'ta operasyon: 5 PKK'lı terörist etkisiz Suriye ve Irak'ta operasyon: 5 PKK'lı terörist etkisiz

Reisi'nin bulunduğu helikopter, sis, rüzgar ve şiddetli yağış gibi zorlu hava koşulları nedeniyle Doğu Azerbaycan eyaletinde dağlık arazide kaza yaptı. İranlılar, dün başladıkları anma törenlerine bugün Tebriz kentinde devam ediyor. Cenazeler perşembe günü Meşhed'de toprağa verilecek. Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da katılacak.

İran'da binlerce kişi, helikopter kazasında hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve diğer liderleri anmak için Tebriz'de toplandı. Düzenlenen törende, naaşların bulunduğu aracın etrafında toplanan İranlılar, cenazelerin üzerine çiçekler attı.

Reisi Cenaze Namazı1

Cenazeler daha sonra Reisi'nin öğrencilik yıllarını geçirdiği Kum kentine, oradan da başkent Tahran'a götürülecek. Kum, İran İslam Devrimi'nin temellerinin atıldığı kent olarak sembolik bir anlam taşıyor. Helikopterin düşme nedeniyle ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmazken, kazaya ilişkin soruşturma başlatıldı.

Helikopterde Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Malik Rahmeti ile Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim'in de bulunduğu açıklanmıştı. İran'ın dini lideri Ali Hamaney, ülkede beş günlük yas ilan etti. Cenazelerin yarın Tahran'daki büyük törenin ardından perşembe günü Meşhed'de toprağa verilmesi bekleniyor. Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da katılacak.

Editör: Ferit Gücüyener