"Gazze'deki savaş Lübnan sınırındaki askeri seçenekleri sınırlandırıyor"

Gazze'deki Savaş, Lübnan Sınırındaki Askeri Seçenekleri Sınırlandırıyor

İsrail Parlamentosu Knesset üyesi Ze'ev Elkin, Lübnan sınırında Hizbullah ile süren çatışmalar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Elkin, İsrail ordusunun Gazze'de yürüttüğü savaşın, kuzey bölgesindeki askeri seçeneklerini kısıtladığını belirtti.

İsrail'in Gazze'ye yönelik bombardımanı 261 gündür devam ederken, Hizbullah ile karşılıklı saldırılar da şiddetleniyor. Sağcı Yeni Umut Partisi'nden Knesset üyesi Ze'ev Elkin, Gazze'deki savaşın İsrail'in Lübnan sınırındaki askeri operasyonlarını sınırladığını ifade etti.

Elkin, İsrail'in 103FM radyosuna verdiği demeçte, "Bence kuzeydeki sorunumuz güneyde. Güneyde sıkışıp kaldık," dedi. Elkin ayrıca, "Güneydeki savaşı bitirmeden kuzeye geçemeyiz ve böyle bir yönetimin bedelini kuzey ödüyor," diye ekledi.

Netanyahu'dan 90 kişinin öldüğü katliama skandal savunma Netanyahu'dan 90 kişinin öldüğü katliama skandal savunma

Hizbullah gece saatlerinde bir video yayımlayarak, Hayfa petrol rafinerileri gibi İsrail'in askeri ve stratejik tesislerinin uydu görüntülerini ele geçirdiğini öne sürdü. Bu sabah da Hizbullah, İsrail topraklarına drone saldırısı düzenledi. İsrail ordusu ise Hizbullah'ın gözetleme noktalarının vurulduğunu bildirdi.

Savaşa Dönüşürse Hizbullah'a Katılacaklar

AP haber ajansının aktardığına göre, Ortadoğu'daki İran destekli gruplardan binlerce savaşçının Lübnan'a gelmeye hazır olduğu ve çatışmaların tam bir savaşa dönüşmesi halinde İsrail'e karşı mücadeleye katılacakları belirtiliyor. Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, çarşamba günü yaptığı bir konuşmada, İran, Irak, Suriye, Yemen ve diğer ülkelerden militan liderlerin on binlerce savaşçı göndermeyi teklif ettiklerini, ancak Hizbullah'ın halihazırda 100 binden fazla üyesi olduğunu söyledi.

Gazze'deki savaşın, Lübnan sınırındaki askeri seçenekleri nasıl sınırlandırdığı ve İsrail'in bu duruma nasıl bir strateji ile karşılık vereceği merakla bekleniyor.

Kaynak: TRT Haber