Eski İsrail Başbakanı'ndan Netanyahu'ya Ağır Suçlamalar: "İsrail'i Yok Etmek İstiyor"

Eski İsrail Başbakanı Ehud Olmert, mevcut Başbakan Benjamin Netanyahu'yu ağır ithamlarla suçladı. Haaretz gazetesinde kaleme aldığı "Netanyahu'yu ihanetle suçluyorum" başlıklı yazısında Olmert, Netanyahu'nun İsrail'in yok edilmesini amaçladığını ve savaşları körükleyerek çatışmaları genişletmek istediğini belirtti. Ayrıca, Netanyahu'nun esirlerin sağ salim evlerine dönmesini istemediğini ve asla bitmeyen bir savaş arzuladığını öne sürdü.

"Netanyahu'yu Kovma Zamanı Geldi"

Olmert, yazısında Netanyahu'nun İsrail'e ihanet ettiğini ve onu görevden alma zamanının geldiğini vurguladı. Eski başbakan, Netanyahu'nun Hamas'a karşı kesin zafer kazanmayı engelleyerek, Gazze'de tutulan İsrailli esirleri kasıtlı olarak terk ettiğini savundu.

Hizbullah'la Çatışma Niyeti

Olmert, Netanyahu'nun Lübnan'la mevcut çatışmaları sonlandırmak yerine, savaşı genişletme ve kuzeyde Hizbullah ile tam kapsamlı bir askeri çatışma başlatma niyetinde olduğunu belirtti. Netanyahu'nun vekilleri, aile üyeleri ve medya sözcüleri aracılığıyla ordu, güvenlik güçleri ve siyasi liderliğe karşı sistematik bir kampanya yürüttüğünü kaydetti.

ABD ile İttifakı Bozmaya Çalışıyor

Olmert, Netanyahu'yu İsrail ile ABD arasındaki siyasi-güvenlik-askeri ittifakı kasıtlı olarak bozmaya çalışmakla suçladı. İsrail'in tüm hava gücünün, Amerikan taahhüdüne dayandığını ve son aylarda yüzlerce Amerikan nakliye uçağının binlerce ton gelişmiş, hayati askeri ekipman ve mühimmat taşıyarak İsrail ordu üslerine indiğini belirtti.

Biden'ın Seçim Kampanyasını Sabote Etme Suçlaması

Netanyahu'nun ABD yönetimine yönelttiği, askeri ekipmanların teslimatını geciktirdikleri suçlamalarının, Biden'ın seçim kampanyasını sabote etmek için hesaplanmış bir girişim olduğunu öne süren Olmert, Netanyahu'nun İsrail halkının mahkemesinde yargılanması gerektiğini ifade etti.

Arap Ülkeleriyle Normalleşmeyi Baltalama

Olmert, Netanyahu'nun Arap ülkeleriyle normalleşme adımlarını kasıtlı olarak baltaladığını savundu. Mısır, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Suudi Arabistan gibi ılımlı Arap devletleri ve muhtemelen Orta Doğu'nun ötesindeki diğer Müslüman ülkeler arasında bir ortaklığa dayalı yeni bir bölgesel eksen kurma şansını engellediğini iddia etti.

Kırmızı ışıkta bekleyen yayalara çarptı! Ölüler var Kırmızı ışıkta bekleyen yayalara çarptı! Ölüler var

Editör: Turgay Şener