Milli Takımın genç bir kadroya sahip olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Hedefimiz Dünya Şampiyonası,” ifadesini kullandı. Ayrıca, Gazze’de ateşkes görüşmeleri ve İran ile İngiltere’deki seçimler hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. NTV Genel Yayın Yönetmeni Nermin Yurteri, Erdoğan’ın mesajlarını canlı yayında aktardı.

Avrupa Futbol Şampiyonası Değerlendirmesi

Avrupa Futbol Şampiyonası ile ilgili genel bir değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Öncelikle Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı’nı, teknik kadroyu ve şampiyonanın organizasyonunda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum,” dedi.

Şampiyonaya Gölge Düştü

UEFA’nın Merih Demiral’e verdiği 2 maç cezasına tepki gösteren Erdoğan, “Bu maç, UEFA’nın Merih Demiral hakkında alelacele aldığı haksız kararın gölgesinde oynandı. UEFA’nın Merih’e verdiği 2 maç men cezası, açıkça şampiyonaya ciddi manada gölge düşürdü. Bu kararın izahı mümkün değil, tamamen siyasi bir karar. Bu karar vicdanları karartmıştır, ama millilerimizin moral ve motivasyonunu hamdolsun etkilememiştir,” ifadelerini kullandı.

MSB acı haberi duyurdu: Pençe Kilit'te bir asker şehit oldu MSB acı haberi duyurdu: Pençe Kilit'te bir asker şehit oldu

Milli Takım Hollanda’ya Kök Söktürdü

Türkiye-Hollanda karşılaşmasını değerlendiren Erdoğan, “Tüm bu olumsuzluklara rağmen A Milli Futbol Takımımız, Hollanda gibi bir futbol ekolüne bu akşam adeta kök söktürdü. Heyecan verici, kıran kırana geçen bir müsabaka izledik. İlk golü çok erken attık, uzun süre maçın kontrolünü elimizde tuttuk. Maçın özellikle son on dakikasında birkaç önemli gol fırsatını değerlendiremedik. Hakem, pozisyonun yakınında olmasına rağmen, Hollandalı futbolcunun adeta futbol topunu kucaklayıcı tavrını penaltı olarak değerlendirmedi. Millilerimizin tüm gayretlerine rağmen yarı finale yükselen ilk dört takım arasına giremedik. Ne diyelim, kısmet buraya kadarmış. Son saniyeye kadar ellerinden gelenin en iyisini yapan, bizlere büyük bir heyecan ve gurur yaşatan millilerimizi gönülden tebrik ediyorum.

Gurbetçilerimiz ve ülkemizden bu maçı izlemek için gelen vatandaşlarımız, her şeyiyle buraya gönüllerini koydular ve bu üstün mücadelede katkılarını verdiler. Avusturya maçından sonra bizleri yine çok duygulandıran tüm tribünlerdeki gurbetçi vatandaşlarım olmuştur. O galibiyet, onların hayata bakışını adeta değiştirmiştir. Yaklaşık seksen bin kişilik Berlin Olimpiyat Stadı’nı dolduran gurbetçilerimiz heyecana heyecan kattı. Onlar ‘Türkiye’ dedikçe biz de gururlandık, onurlandık. Bunu bir de galibiyetle süsleyebilseydik durum çok başka olurdu. Ama en az galip gelmiş kadar stattan başımız dik ayrıldık,” şeklinde konuştu.

Kaynak: NTV