CHP Genel Başkanı Özel, dün İstanbul'da, bugün ise Ankara'da düzenlenen Büyük Emekli Mitingi'nde açıklamalarda bulunarak emekli maaşları için yeni bir öneri sundu.

SESİNİZİ TÜRKİYE'YE DUYURACAĞIM

Orhan Sarıbal: Mera vasfını neden kaldırdınız? Orhan Sarıbal: Mera vasfını neden kaldırdınız?

Özel, açıklanan emekli maaşlarının yeni bir travmayı gösterdiğini belirterek, "Biz o zaman CHP olarak konuştuk, dertleştik. Her konuşmada bu büyük haksızlığı dile getireceğim dedim. Biz meydanlarda sizlerle birlikte hep beraber Türkiye ittifakını kurduk. Bu sesi ya duyacaklar ya da söz verdiğim gibi sizin sesinizi mutlaka bütün Türkiye'ye duyuracağım. Bu iktidar 2024 yılını emekli yılı ilan etmişti," dedi.

ASGARİ ÜCRETTEN AZ OLMAMALI

Özel, "Bu yıl en düşük emekli maaşını 10 bin lira olarak belirlediler. Yurt dışına gidiyorum, 270 euro diyorum, yanlış söylediğimi sanıyorlar. Emekli ikramiyelerine bakıyorum. Eskiden ev alınırdı, sonra otomobil, şimdi ise emekli ikramiyesi ile ancak motosiklet alınabiliyor," diyerek eleştirilerini dile getirdi.

Özel, "En düşük emekli aylığı hiçbir dönemde asgari ücretten az olamaz. Bu durumu yasal bir düzenlemeyle güvence altına alalım. En düşük emekli maaşı belirlenirken, her türlü kemer sıkmada akıllarına emekliler geliyor. IMF değil ama IMF'nin hayaleti aramızda dolaşıyor," dedi.

Özel, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e seslenerek, "Mehmet Şimşek beni dinle, bu gulyabanini al saraya götür, biraz da zenginlerden alsın. Bu garibanı, emekliyi bıraksın artık. Türkiye'de 100 lira vergi toplanıyor, bunun 64 lirası dolaylı vergiler. İkinci en büyük vergi, ücretlilerden alınıyor. Kalan yüzde 10 zenginlerden alınıyor. 100 liranın 90'ını zenginden toplayacaklarına, 10'unu topluyorlar. İşte kaynak buradadır," şeklinde konuştu.

[Kaynak: Hakimiyet Gazetesi)

Editör: Ferit Gücüyener