"Gazze'deki savaş Lübnan sınırındaki askeri seçenekleri sınırlandırıyor" "Gazze'deki savaş Lübnan sınırındaki askeri seçenekleri sınırlandırıyor"

Fidan, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları ve insani yardıma ilişkin açıklamalarda bulundu. Gazze'deki trajedinin 6 aydır devam ettiğini belirten Fidan, İsrail hakkında devam eden bir soykırım davası ve Uluslararası Adalet Divanı'nın aldığı ara karar olduğunu hatırlattı.

Bakan Fidan, Türkiye'nin olaylara sessiz kalmadığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde Filistinli kardeşlerinin yanında yer aldıklarını vurguladı. Uluslararası toplumun ve İslam ülkelerinin de İsrail'e karşı ortak bir tutum alması için çaba harcadıklarını dile getiren Fidan, başarılı olduklarını belirtti.

Fidan, Türkiye'nin Gazze'ye insani yardım operasyonlarına aktif olarak katıldığını ve İsrail'in Türkiye'nin yardım taleplerini reddetmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti. İsrail'e yönelik alınacak yeni tedbirlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylandığını ve gecikmeksizin hayata geçirileceğini söyledi.

İsrail'in ateşkes ilan etmesi ve insani yardımların Gazze'ye kesintisiz ulaşmasına izin vermesine kadar bu tedbirlerin devam edeceğini belirten Fidan, ilgili kurumlarca tedbirlerin detaylarının kamuoyuyla paylaşılacağını ifade etti.

Editör: Ferit Gücüyener