Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira gelirini beyan etmeyenler için bir uyarıda bulundu. Şimşek, kira, ücret ve değer artışı kazancı kaynaklı gelir elde etmesine rağmen beyanname vermeyen mükelleflerin tespit edildiğini belirtti. Bu durumda olanların vergi dairelerinden yazı gelmeden pişmanlık hükümlerinden yararlanarak beyanname verebileceklerini söyledi. Pişmanlıkla beyanname verildiğinde ceza kesilmeyeceğini vurguladı.

Bakan Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın vergide gönüllü uyumu artıran uygulamaları hayata geçirdiğini ve kira geliri elde eden mükelleflerin tespiti ve bilgilendirilmesine yönelik çalışmalar yaptığını ifade etti. Bu kapsamda, yaklaşık 1,5 milyon konut üzerinde fiili denetim çalışmalarının başlatıldığını ve 400 binden fazla adreste fiili kontrol yapıldığını belirtti.

Ayrıca, Dijital Vergi Dairesine eklenen "Kira Bildirim Formu" ile kiracıların kiraladıkları konut ve iş yerlerine ilişkin bilgileri Başkanlığa iletebileceklerini kaydetti. Beyan döneminin sonunda, 1 milyon 811 bin mükellefin beyanname verdiğini ve bu beyannamelerle 399,2 milyar lira matrah ve 126,9 milyar lira vergi beyan edildiğini açıkladı.

Şirketler Crisitunity çağına nasıl ayak uydurur? Şirketler Crisitunity çağına nasıl ayak uydurur?

Geçen yıla oranla beyanname sayısında yüzde 27, matrahta yüzde 107 ve hesaplanan vergide yüzde 101 artış olduğunu belirten Şimşek, vergi kaçakçılığıyla mücadelede kararlılıkla devam edeceklerini ifade etti. Kayıt dışılığın azaltılması ve vergi adaletinin sağlanması için çalışmaların süreceğini vurguladı.

Editör: Ferit Gücüyener