Yarışmanın açılışı, Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu'nda, Bursalıların yoğun ilgisi eşliğinde gerçekleşti. Etkinlik, Bursalıları Kılıç Kalkan ekibinin gösterileriyle karşıladı. Açılış seremonisinde, yarışmaya katılan tüm ülkelerin ekipleri sahnede buluşarak izleyicileri selamladı.

Bursa Halk Dansları Yarışmasıc28

Açılış konuşmasını yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Yıldız, festivalin her yıl büyüyerek devam ettiğini vurguladı. Bursa'nın farklı kültürleri bir araya getiren bir şehir olduğunu belirten Yıldız, Altın Karagöz'ün de bu değerleri yaşatarak, Bursa'nın tarihi güzelliklerini dansın eşsiz büyüsüyle harmanladığını söyledi.

Törenin ardından, Karagöz Halk Dansları ekibi sahne aldı ve izleyicilere görsel bir şölen sundu. Yarışmaya katılan diğer ülkeler de sırasıyla gösterilerini sergiledi.

Bursa Halk Dansları Yarışmasıc1228

Bu yıl yarışmaya 23 ülkeden 720 dansçı katılıyor. Ayrıca, Bursa'daki 26 yerel halk dansları topluluğu da bir hafta boyunca çeşitli etkinliklerle Bursalılarla buluşacak. 12 Temmuz'daki final öncesinde her akşam Açık Hava Tiyatrosu'nda gösteriler devam edecek. Ekipler, 17 ilçede 6 gün boyunca performans sergileyecek.

Vali Demirtaş Kıbrıs Gazileri ile buluştu Vali Demirtaş Kıbrıs Gazileri ile buluştu

Bursa Halk Dansları Yarışmasıc1

Dünyanın en prestijli halk dansları yarışmalarından biri olarak kabul edilen Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması'nda birinci olan ekip 5 bin Avro, ikinci ekip 3 bin Avro, üçüncü ekip ise 2 bin Avro para ödülü kazanacak. Mansiyon ödülüne layık görülecek iki ülke ekibi ise Bin Avro'luk para ödülü alacak. Yarışmanın koordinatörlüğünü Şinasi Pala üstlenirken, jüride Ahmet Turan Demirbağ, Abdürrahim Karademir, Andrea Vincze, Arman Nurmakhamatuly, Emil Pavlov, Ilkka Köngas, Nino Lauretta ve Özlem Kadirağa yer alıyor.

Editör: Ferit Gücüyener