Türkiye Yazılımcılar Federasyonu (TÜYAFED) Genel Başkanı Mustafa Çalış, büyük dil modellerinin (LLM) metinleri işlemek, anlamak ve oluşturmak için tasarlanmış gelişmiş yapay zeka sistemleri olduğunu belirtiyor.

Çalış, yapay zekanın savunma, telekomünikasyon ve sağlık sektörlerindeki olumlu etkilerini ve bunun ihracata yansımalarını görüyoruz diyor. Türkiye'nin yazılım ve teknoloji gücüyle dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girebileceğini ifade ediyor. Çalış, "Ülke olarak ilk 10 ekonomiye girmek istiyorsak eğitim, üretim ve ihracat üçgeni üzerinde büyük yatırımlar yapılması gerekmektedir. Son yıllarda ihracatın artması için devlet tarafından verilen hibe ve desteklerle yıllık hacmin 10 milyar dolara çıkması hedeflenmektedir." diyor.

Çalış, yapay zeka alanında yapılan yeni yatırımlar ve çalışmalar hakkında da konuşarak, "Bu çalışmalarla yapay zekanın istihdam sorunları oluşturacağını düşünmüyorum." diyor.

"Gençlerle 'yazılım devrimi' yapılacak"

Türkiye'deki yapay zeka çalışmalarına da değinen Çalış, "Ülkemizde yapay zeka etki alanının 2025-2030 yıllarında daha fazla artacağını, Türkiye'nin küresel alanda büyük bir oyuncu olacağını ve ülke olarak global yarış içinde olacağımızı düşünüyorum. Türkiye'nin ülkenin en büyük sermayesi olan gençlerle 'yazılım devrimi' yapacağına ve hak ettiği yerde olacağına inanıyorum." diyor.

"Yapay zeka ile istihdam çeşitlenecek"

Federasyonun Genel Sekreteri Cansın Duman, yazılımcıların yapay zeka kullanımı ve bilgi kapsamlarını genişletmelerinin olumlu etkiler yaratacağını söylüyor.

Duman, yapay zekanın entegrasyonuyla organizasyonların farklı alanlarda da üretim gücüne sahip olabileceklerini belirtiyor. "Mevcut iş gücünün bu durumdan kısa zamanda zarar görmeyeceğini belirtebiliriz. Yapay zeka ile yeni çalışma alanları ve pozisyonlar açığa çıkacak ve istihdam çeşitlenecektir." diye konuşuyor.

Duman, şirketlerin yapay zekanın iş gücü hacmini daraltacağına dair varsayımlarını doğru şekilde yönetmelerinin önemine dikkat çekiyor.

"Yapay zeka kusursuza yakın bir hale gelecek"

Federasyonun Yazılım Komitesi Başkanı İlker Yıldızak, yapay zekada beklentilerin öngörülenden çok daha erken gerçekleştiğini ifade ediyor. "Yapay zeka, daha çok meslek yaşı genç olan yazılımcıların araştırma ve örnek bulma sürelerini kısalttı. Tecrübeli yazılımcıların ise 'basit ama zaman alan' işlerini hızlandırdı. En az iki nesil daha yazılımcılar için bu şekilde devam edeceğini öngörebiliriz." diyor.

Yıldızak, yapay zekanın, geçmişe göre önemli işler başarsa da henüz emekleme aşamasında olduğunu belirtiyor ve yapay zeka kullanımının Türkiye'de dünyaya paralel seyrettiğini vurguluyor.

Selçuk Bayraktar duyurdu: AKINCI'dan 50.000 saatlik uçuş Selçuk Bayraktar duyurdu: AKINCI'dan 50.000 saatlik uçuş

Yıldızak, yapay zekanın yazılım geliştirme sektöründe daha fazla etkisinin olacağına işaret ediyor. "Yazılım geliştirmeye destek amaçlı olarak 2028'in 3. veya 4. çeyreğinde dünyayla Türkiye'de de yapay zekanın ağırlığını daha fazla hissedeceğiz." diyor.

Yapay zekanın yazılım geliştirme sektöründe kullanımına da değinen Yıldızak, "Yapay zeka, düşük ve orta düzeyde karmaşık algoritmaların yapımı için gittikçe gelişecek ve kusursuza yakın bir hale gelecektir. Uzun vadede teknoloji neler getirir bilinmez ancak sistemlerin birbirleri ile haberleşmeleri gereken, özellikle siber güvenliğin önem arz ettiği veya kapalı devre çalışması gereken özel sistemlerde kullanımı zor görünüyor. Çünkü yapay zeka, erişebildiği veriler arasında süzme işlemleri yaparak istatistiksel olarak doğruya en yakın sonucu kullanıcıya sunuyor." diyor."

Editör: Ferit Gücüyener