Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze'ye yönelik 7 Ekim 2023'ten beri devam eden saldırılarına dikkat çekildi.

Açıklamada, "İsrail, 6 ayı aşkın süredir Gazze Şeridi’nde yürüttüğü ve ayrım gözetmeden masum Filistin halkına ve sivil yerleşim yerlerine yönelik topyekün katliamda hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimizin sayısı 33 binin, yaralı sayısı yüzbinlerin üzerindedir. Bunların büyük çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşmaktadır. Gazze Şeridi yerle bir olmuş, büyük bir yıkıma uğramıştır" denildi.

Gazze Şeridi’nde hayata tutunmaya çalışan Filistin halkının, çağımızda benzeri görülmemiş biçimde açlıkla ve her türlü yoklukla mücadele ettiğini belirten Ticaret Bakanlığı, "En temel gıda maddelerine, tıbbi yardım ve malzemeye ulaşmaları İsrail tarafından engellenmektedir. Açlıktan ölümler artmakta, salgın hastalıklar yayılmaktadır" diye ekledi.

Bakanlık, Türkiye'nin 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana çatışmaların durdurulması, insani kayıp ve fiziki yıkımın engellenmesi, önce kalıcı ateşkes ve diplomatik çözüm arayışlarının hâkim olması ve Gazze’nin yeniden imarı için, taraflarla, uluslararası arenada ve İslam dünyası bünyesinde siyasi ve diplomatik çalışmaları en üst düzeyde yürüttüğünü belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 13 yıl sonra Irak'a ilk resmi ziyaret: PKK'ya karşı ortak hareket edeceğiz Cumhurbaşkanı Erdoğan, 13 yıl sonra Irak'a ilk resmi ziyaret: PKK'ya karşı ortak hareket edeceğiz

Bakanlık, İsrail'e yönelik ihracata kısıtlama kararını BM Güvenlik Konseyi ve Uluslararası Adalet Divanı'nın kararlarına dayandırarak aldığını açıkladı. Ayrıca, Türkiye'nin İsrail saldırıları başladıktan sonra Gazze'ye ve Gazze halkının yardımına koşarak, on binlerce ton yardımları ulaştırdığı vurgulandı.

Ticaret Bakanlığı, kısıtlama kararının ateşkes olana kadar geçerli olacağını ve Türkiye'nin uluslararası hukuku ve insani değerleri korumak adına bu adımı atacağını belirtti.

Bakan Ömer Bolat, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Filistin'in yeni Ekonomi Bakanı el-Amur'u tebrik ettiğini ve Türkiye'nin bu karardan dolayı memnuniyetini dile getirdiğini belirtti.

Editör: Ferit Gücüyener