TCMB Başkanı Fatih Karahan: Enflasyon tahmini arttı

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, yılın ikinci enflasyon raporu toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Karahan, enflasyon tahminlerinin güncellendiğini ve 2024 yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 38'e çıkarıldığını duyurdu. Bu tahmin, ilk raporda belirlenen yüzde 36 seviyesinden 2 puanlık bir artışı temsil ediyor.

Karahan, konuşmasında 2025 ve 2026 yılı enflasyon tahminlerini sırasıyla yüzde 14 ve yüzde 9 seviyelerinde koruduklarını belirtti. Orta vadede ise enflasyonun yüzde 5 seviyesinde istikrar kazanmasını hedeflediklerini vurguladı. Tahmin aralıklarının alt ve üst noktaları da 2024 yılı için yüzde 34 ve 42, 2025 yılı için ise yüzde 7 ve 21'e tekabül etmektedir.

Bursa’nın ilk Halk Lokantası açılıyor Bursa’nın ilk Halk Lokantası açılıyor

Ayrıca, Karahan para politikasındaki kararlı duruşlarının, yurt içi talebin dengelenmesi, Türk lirasının reel değerlenmesi ve enflasyon beklentilerindeki iyileşmeyle birlikte aylık enflasyonun ana eğilimini düşüreceğini ifade etti. Ana eğilimde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana kadar sıkı para politikası duruşlarının devam edeceğini belirtti.

Editör: Ferit Gücüyener