TBMM'de bu hafta 'Kripto Para' görüşmeleri başlıyor

TBMM Genel Kurulu, kripto varlıklara ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifinin görüşmelerine başlayacak. Aynı zamanda Google yetkilileri, "dijital telif" gündemiyle toplanacak Dijital Mecralar Komisyonu'nu bilgilendirecek.

Genel Kurul'da Ele Alınacak Konular

Genel Kurul, haftalık çalışmasına 25 Haziran Salı günü başlayacak ve Sermaye Piyasası Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni ele alacak.

Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcılarına İlişkin Düzenlemeler

Teklife göre, kripto varlık hizmet sağlayıcılarının kurulabilmesi ve faaliyete başlaması için Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) izin alınması zorunlu olacak. İzin almaksızın faaliyet yürüttüğü tespit edilen gerçek ve tüzel kişilerin yetkililerine üç yıldan beş yıla kadar hapis ve 5 bin günden 10 bin güne kadar adli para cezası verilecek.

Zimmet Suçu ve Cezalar

Zimmet suçunu işleyen kripto varlık hizmet sağlayıcı yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile diğer mensupları, 8 yıldan 14 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak.

Gelir Paylaşımı ve Beyan Zorunluluğu

Hizmet sağlayıcılar, her yıl platformların faiz gelirleri hariç tüm gelirlerinin yüzde birini SPK'ya, yüzde birini de TÜBİTAK bütçesine ödeyecek. Ayrıca, kripto varlık hizmet sağlayıcıları yürürlük tarihinden itibaren bir ay içinde faaliyet izni almak veya müşteri hak ve menfaatlerini zarara uğratmadan üç ay içerisinde tasfiye kararı almak zorunda olacak.

Yurt Dışındaki Hizmet Sağlayıcılar

Yurt dışında yerleşik kripto varlık hizmet sağlayıcılar, Türkiye'de yerleşik kişilere yönelik faaliyetlerini kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde sonlandıracak.

Ev kadınlarına emeklilik düzenlemesi: Torba yasadan neler çıktı? Ev kadınlarına emeklilik düzenlemesi: Torba yasadan neler çıktı?

Google 'Dijital Telif' İçin Meclis'e Geliyor

Dijital Mecralar Komisyonu, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman başkanlığında "dijital telif" gündemiyle toplanacak ve Google yetkililerini dinleyecek.

Sağlık Hizmetleri ve Grup Toplantıları

Sağlık Bakanlığı yetkilileri de İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nu "hükümlü ve tutuklulara verilen sağlık hizmetleri" hakkında bilgilendirecek. Salı ve çarşamba günleri Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin grup toplantıları yapılacak.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı sonrasında çalışmalarına yeniden başlayacak olan Meclis'te, partisinin grup toplantısına katılarak konuşma yapacak.

Editör: Ferit Gücüyener