Sağlıkta yeni dönem: Uzaktan muayeneyi SGK karşılayacak Sağlıkta yeni dönem: Uzaktan muayeneyi SGK karşılayacak

SGK geri ödeme listesine keni kanser ilaçları eklendi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), geri ödeme listesine 8'i yenilikçi kanser ilacı olmak üzere toplamda 47 ilacı daha dahil etti. Bu ilaçlar artık SGK tarafından karşılanacak.

Resmi Gazete'de yayımlanan "Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" ile yeni eklenen ilaçlar arasında akıllı ilaçlar olarak bilinen 8 yenilikçi kanser ilacı, 21 alerji aşısı, 2 büyüme hormonu, 3 dirençli uyuz ilacı, 3 atopik dermatit ilacı, 2 diyabet ilacı ve 3 psikoleptik/antidepresan bulunuyor. Ayrıca, 12 kanser ilacının ödeme alanı genişletilerek hastalara yeni tedavi seçenekleri sunuldu. Bu ilaçlardan 10'unun yerli üretim olduğu vurgulandı.

Yapılan değişiklikle, meme kanseri, mesane kanseri, prostat kanseri, akciğer kanseri, Dirençli Akut Myeloid Lösemi (AML), Kronik Lenfositik Lösemi (KLL), Multiple Myelom (MM) tedavilerinde kullanılan yenilikçi ilaçlara erişimin artırıldığı belirtildi. Bu güncelleme kanser tedavisi gören hastalar için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Editör: Ferit Gücüyener