Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan affını istediği iddiası, gündeme bomba gibi düştü. Konuyla ilgili açıklama yapan Bakan Koca, iddiaları yalanlamadı ve "Hayatın her hali olabilir, biliyorsunuz. Önemli olan, millete ve devlete hizmet etmek. Her pozisyonda" diyerek spekülasyonları doğrular nitelikte konuştu.

İstifa İddiaları

Bakan Koca'nın istifa ettiği ve bu kararını Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunduğu öne sürüldü. Konuyla ilgili olarak Halk TV'den İsmail Saymaz'a açıklama yapan Koca, "Affınızı istemişsiniz, doğru mu?" sorusuna, "Hayatın her hali olabilir, biliyorsunuz. Önemli olan, millete ve devlete hizmet etmek. Her pozisyonda" yanıtını verdi. Bu açıklama, istifa iddialarını yalanlamadığı şeklinde yorumlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Eleştirileri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart seçimlerinden sonraki ilk Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yı sert bir şekilde eleştirmişti. Erdoğan, "Randevularla alakalı şikayetler var. Sorunu seninle çok ciddi ele alacağız ve gerekeni yapacağız" demişti. Bu eleştiriler, Koca'nın istifa edeceği iddialarını güçlendirdi.

Fahrettin Koca Kimdir?

Dr. Fahrettin Koca, 2 Ocak 1965'te Konya'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini doğduğu kentte, liseyi ise Bursa Erkek Lisesinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini 1988'de bitirerek tıp doktoru unvanını aldı. İhtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalında tamamlayarak 1995'te Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu.

Mehmet Şimşek'ten enflasyon rakamlarına yorum geldi Mehmet Şimşek'ten enflasyon rakamlarına yorum geldi

Çeşitli sağlık kurumlarında hekimlik ve medikal direktörlük görevlerinde bulunan Koca, Türkiye'nin sağlıkta dönüşüm politikaları doğrultusunda önemli atılımlar gerçekleştirdi. Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma (TESA) Vakfı tarafından 2009 yılında kurulan İstanbul Medipol Üniversitesi'nin Mütevelli Heyeti Başkanlığını yürüttü.

Evli ve dört çocuk babası olan Fahrettin Koca, Türk Pediatri Kurumu, Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Sağlık Meslek Komitesi, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) gibi birçok kuruluşta üyelik yapmaktadır. Ayrıca, Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcısı, Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneği Başkanı ve Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanıdır.

Editör: Turgay Şener