Geçen yıl vefat eden ve 1 Mayıs kutlamalarının simge afişlerinin yaratıcısı olan Orhan Taylan'ı anma niteliği taşıyan sergi, Nilüfer'deki iki ayrı salonda ziyarete açılmıştır. Serginin açılışı, Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'in katılımıyla gerçekleşmiştir. Ayrıca Orhan Taylan’ın eşi Melek Taylan Ulagay ve oğlu Ferhat Taylan da açılışta hazır bulunmuştur.

Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, serginin çok anlamlı olduğunu belirterek, "Orhan Taylan’ın anlamlı ve güzel eserlerine ev sahipliği yapmaktan dolayı çok mutluyuz. Nilüfer Belediyesi her zaman sanata ve sanatçıya sahip çıkmıştır. Bundan sonra da bu anlayış devam edecek" demiştir.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ise serginin önemine vurgu yaparak, "Orhan Taylan’ın gezi olayları sırasında sokağın direnişini sanata dönüştürmesi inanılmaz değerli. Bu sergi, verilen mücadeleyi anlatmak açısından ileri ki yıllara taşınmalıdır. Sanata sahip çıkmak herkesin sorumluluğudur. Nilüfer’deki sanata sahip çıkma anlayışı Bursa genelinde de devam edecek" şeklinde konuşmuştur.

Yıldırım'da Dünya Çevre Günü etkinliği Yıldırım'da Dünya Çevre Günü etkinliği

Orhan Taylan'ın oğlu Ferhat Taylan da duygularını paylaşarak, "Babam burada olsaydı çok mutlu olurdu. 10 yıl önce yaptığı çalışmalarının kamusal alanda sergilenmesine çok sevinirdi. Biz de aile olarak onun emeğine sahip çıkıldığı için çok mutluyuz" demiştir.

Nlüfer Belediyesi Sergi (31122)

Sergide, Orhan Taylan'ın 2013 yılında yaptığı Gezi resimleri ve DİSK'le beraber çalıştığı dönemden afişleri, fotoğrafları, çizimleri ve yazıları sergilenmektedir. Sergi, 28 Temmuz'a kadar Nâzım Hikmet Kültürevi ve Meteor I Balat Kültürevi'nde ziyaretçilere açık olacaktır.

Editör: Ferit Gücüyener