İnegöl'ün "Şehir Kokusu"na büyük onur İnegöl'ün "Şehir Kokusu"na büyük onur

Emekli ve memur zammı hesaplamaları 2024 Temmuz ayı için başladı. Temmuz ayında belirlenecek olan memur maaş zammı, toplu sözleşme ve 6 aylık enflasyon rakamlarıyla netleşecek. Nisan ayı enflasyon verilerine göre 4 aylık zam oranı kesinleşti.

Nisan ayında enflasyon aylık %3,18 olarak gerçekleşti. Bu doğrultuda SGK ve Bağ-Kur emeklileri için Ocak ayı için %6,70, Şubat ayı için %4,53, Mart ayı için %3,16 ve Nisan ayı için %3,18 enflasyon farkı hesaplandı. Böylece üç aylık zam oranı %18,70 olarak belirlendi. Ancak bu zam Temmuz ayındaki maaşlara yansıyacağı için her ay açıklanan aylık enflasyon oranında birikimli olarak hesaplanacak. Geriye kalan Mayıs ve Haziran ayının enflasyon verisinin açıklanması bekleniyor.

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, konuyla ilgili merak edilenleri şu ifadelerle açıkladı:

"Memur ve memur emeklileri toplu sözleşme zammı artı enflasyon farkı alacaklar. İlk altı ayı değerlendirirsek yaklaşık %25 civarında bir enflasyon farkı oluşacağını değerlendiriyoruz. SSK ve Bağkur emeklileri %25'lik bir zam alacaklardır. Buna ek olarak %5'lik bir refah payı yapılacağını düşünüyorum; toplamda %30 oranında zam yapılması bekleniyor.

Memur emeklilerine ise %20 oranında zam yapılacağını değerlendiriyoruz. Ancak memur maaşları, SSK ve Bağkur emeklilerinin alacağı zam oranına tamamlanabilir. Sayın Cumhurbaşkanının açıklaması ile birlikte zamların eşitlenebileceği öngörülüyor.

Enflasyonun üzerinde refah payı verileceğini öngörüyorum. Emekliler, enflasyonu en fazla hisseden kesimdir. %5'lik refah payı artışı ile birlikte %30'luk bir artış olmasını bekliyorum."

Editör: Ferit Gücüyener