Festivalin açılış kokteyli Konak Kültürevi'nde gerçekleştirildi. Festival, Nilüfer Belediyesi'nin yanı sıra Institut Français Türkiye ve Bursa Türk-Fransız Alliance Française Kültür Derneği iş birliğiyle gerçekleşti. Festivalin açılışına Nilüfer Belediye Meclisi Üyeleri Yücel Akbulut ve Okan Şahin, Uludağ İçecek A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erbak, Bursa Fransa Fahri Konsolosu Nuri Cem Erbak, Institut Français Görsel İşitsel İşbirliği Ateşesi Floret Signifredi ile birlikte sinemaseverler katıldı.

Nilüfer Belediye Meclisi Üyesi Yücel Akbulut, festivalin kısa sürede Nilüferli sanatseverlerin vazgeçilmez bir etkinliği haline geldiğini belirtti. Festival kapsamında 13 Fransız yapımı film gösterilecek. Akbulut, festivalin ekonomik zorluklar içinde sinemaya gitmeyi zorlaştırdığı bir dönemde uygun fiyatlarla Fransız sinemasını izleme fırsatı sunduğunu vurguladı.

F I L M F E S T I V A L I (5)

Festivalin açılışında Türkiye-Fransa ilişkilerine de değinen Uludağ İçecek A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erbak, Bursa'nın Fransa için önemli bir kent olduğunu belirtti ve Nilüfer Belediyesi'ne festival için ev sahipliği yaptığı için teşekkür etti.

Institut Français Görsel İşitsel İşbirliği Ateşesi Floret Signifredi, festival boyunca izleyicilere etkileyici ve yenilikçi Fransız filmleri sunulacağını ifade ederek organizasyondaki emeği geçenlere teşekkür etti.

Festival, Fransız-Kanada ortak yapımı "Falcon Lake" filmiyle başladı. 25 Nisan'a kadar devam edecek olan festivalde, Fransız sinemasının öne çıkan örneklerinden belgeseller ve bağımsız filmler de gösterilecek.

F I L M F E S T I V A L I (3)

Bursa’da binlerce kişinin akın ettiği engelsiz şenlik Bursa’da binlerce kişinin akın ettiği engelsiz şenlik

Festival programı hakkında daha fazla bilgi almak ve bilet satın almak isteyenler için  https://bilet.nilufer.bel.tr/ internet sitesi ziyaret edilebilir.

M E H M E T E R B A K

Editör: Ferit Gücüyener