Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul'da büyük bir depremin kısa süre içerisinde meydana gelebileceğini belirterek, özellikle kentin depreme karşı dirençli hale getirilmesi gerektiğini vurguladı. Ancak, Türkiye'de 'deprem dirençli kentler' kavramının henüz net olarak anlaşılmadığını ifade eden Görür, bu konuda yapılan çalışmaların önemine dikkat çekti.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: Türkiye İsrail'e karşı Uluslararası Adalet Divanı'ndaki davaya müdahil oluyor Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: Türkiye İsrail'e karşı Uluslararası Adalet Divanı'ndaki davaya müdahil oluyor

Deprem erken uyarı sistemlerine de değinen Görür, bu sistemlerin sadece depremin gerçekleştiğini bildiren sistemler olduğunu ve insanlara çok kısa bir sürede ulaşmanın mümkün olmadığını belirtti. Bu nedenle, erken uyarı sistemlerinin stratejik tesislerde otomatik önlemleri devreye sokmak için kullanılması gerektiğini söyledi.

Görür, erken uyarı sistemlerinin sınırlamalarına ve yanlış kullanımlarına dikkat çekerek, bu tür sistemlerin doğru şekilde kullanılması için ciddi bir bilimsel yaklaşımın gerekliliğini vurguladı.

Ayrıca, deprem konusunda ticari amaçlarla hareket edenlerin, doğru bilgi ve uygulamalara odaklanmak yerine, ticari kazanç peşinde koştuklarına dikkat çeken Görür, depremle mücadelenin ciddiyetle ele alınması gerektiğini söyledi.

Son olarak, Türkiye'de yapılan deprem araştırmalarının depreme hazırlık ve zarar azaltma konusunda etkili olması gerektiğini belirten Görür, İstanbul'un ve Marmara Bölgesi'nin acil bir şekilde deprem direncinin artırılması gerektiğini vurguladı."

Editör: TE Bilisim