Milli Savunma Bakanlığı (MSB), terör örgütü PKK'nın Irak'ın kuzeyinde yerlerinin tespit edilmesini önlemek için ormanları yaktığını görüntülerle ortaya çıkardı. Bakanlık, PKK'nın bu yangınlar hakkında bölgedeki halkı "Türk Silahlı Kuvvetlerinin açtığı ateş sonucu ormanlar yandı" yalanıyla kandırmaya çalıştığını açıkladı.

"PKK'dan Alçak Plan"

MSB, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK'nın Irak'ın kuzeyinde uyguladığı kirli planı duyurdu. "PKK'dan Alçak Plan" başlığı altında yapılan açıklamada, teröristlerin yerlerinin tespit edilmesini önlemek amacıyla ormanları yaktığı ve bölgedeki halka "Türk Silahlı Kuvvetlerinin açtığı ateş sonucu ormanlar yandı" şeklinde yalan söyledikleri belirtildi.

"Yerlerinin Tespit Edilememesi İçin"

Diyarbakır-Mardin arasında 20 Haziran Perşembe günü çıkan ve 15 kişinin hayatını kaybettiği yangının yankıları sürerken, MSB'den yapılan açıklamada, PKK'lı teröristlerin yerlerinin tespit edilmesini önlemek amacıyla ormanları yakmaya başladığı vurgulandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Irak'ın kuzeyinde kaçacak delik bulamayan PKK'lı teröristler ormanları yakmaya başladı. Dergele köyündeki sivilleri kalkan yaparak birliklerimize havan atışı yapan teröristler, yerlerinin tespit edilememesi için ormanları ateşe veriyor. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin sivillere ve meskûn mahallere yönelik hassasiyetini bildikleri için hem köylüleri kalkan yapan hem de gizlenebilmek için ormanları ateşe veren teröristler, yıllardır yaptıkları gibi Irak'ın kuzeyindeki sivil halkı tehlikeye atıyor."

"Ormanları TSK Yaktı" Yalanıyla Halkı Kandırıyorlar

Suriye'de tehlikeli provokasyon! Suriye'de tehlikeli provokasyon!

PKK'lı teröristler, ateşe verdikleri bölgelerde yerel halkı "Türk Silahlı Kuvvetlerinin açtığı ateş sonucu ormanlar yandı" yalanıyla kandırmaya çalışıyor. Teröristler aynı zamanda girdikleri köylerde etrafa ateş açarak sivillerin canlarını ve mallarını tehlikeye atıyor. Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin sivillere, yerleşim yerlerine, çevreye ve doğaya olan hassasiyetinin devam edeceğini vurgulayarak, teröristlerin Mehmetçiğin pençesinden kurtulamayacağını belirtti.

Editör: Turgay Şener