İngiliz Yayın Kuruluşları:

  • BBC: "Türkiye 2024 Avrupa Şampiyonası son 16 turunda Avusturya’yı yendi" başlığıyla haberi verdi. Millilerin 2 golünü de atan Merih Demiral’ı ön plana çıkardı ve maçı turnuvanın en iyi müsabakalarından biri olarak nitelendirdi. Mert Günok da son dakikadaki kurtarışı nedeniyle kahraman olarak adlandırıldı.
  • Sky Sports: Merih Demiral’ın iki golüne ve Mert Günok’un son dakikadaki kurtarışına dikkat çekti. Merih'in 57. saniyedeki golünün son 16 turunun en erken golü olduğu vurgulandı.
  • Guardian: Maç öncesi erken gol tahminlerinin yapıldığı, ancak bu golün Türkiye’den gelmesinin sürpriz olduğu belirtildi. Türkiye’nin galibiyetinin, turnuvanın gizli favorisi olarak gösterilen Avusturya’ya hayal kırıklığı yaşattığı ifade edildi.

Alman Basını:

  • Bild: Türkiye’nin çeyrek final başarısının yanı sıra, maçta sahaya atılan yabancı maddelere dikkat çekti. Avusturyalı futbolcu Sabitzer’in korner sırasında kafasına bozuk para isabet ettiği hatırlatıldı. Ayrıca, Merih Demiral’ın ikinci golü öncesi Arda Güler’in korner vuruşunda sahaya çok sayıda yabancı madde atıldığı ve golden sonra Arda Güler'in tribünlere tepki gösterdiği belirtildi.

İtalyan Basını:

Bursaspor Başkanı Enes Çelik'ten açıklama: "Bursaspor’un hakkını kimseye yedirmeyiz" Bursaspor Başkanı Enes Çelik'ten açıklama: "Bursaspor’un hakkını kimseye yedirmeyiz"
  • La Gazzetta dello Sport: "Demiral abarttı: Avusturya’ya karşı iki gol. Montella’nın Türkiye’si çeyrek finalde" manşetiyle haberi verdi.

İspanyol Basını:

  • Marca: Merih’in attığı iki golü vurguladı ve Türkiye’nin çeyrek finalde Hollanda ile karşılaşacağını belirtti. Gollerde Arda Güler’in başarılı korner atışlarının etkisine de değindi.
  • Mert

Bu önemli zafer, Türkiye'nin Avrupa Şampiyonası'ndaki iddiasını ve performansını bir kez daha gözler önüne serdi.

Editör: Ferit Gücüyener