Yıldırım’da 'Erguvan Zamanı' coşkusu Yıldırım’da 'Erguvan Zamanı' coşkusu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin batısı ve doğusu dahil birçok il için yağış uyarısında bulundu. İstanbul, Bursa ve Ankara'nın güney kesimlerinin de aralarında olduğu iller için gök gürültülü sağanak tahmini yapıldı. Hava sıcaklığının batı ve güneydoğu kesimlerde 2 ila 6 derece azalacağı, diğer bölgelerde önemli bir değişiklik olmayacağı belirtildi.

Ülke genelinde parçalı yer yer çok bulutlu bir hava beklenirken, Marmara'nın batısı, Kıyı Ege, Doğu Akdeniz, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa, Manisa, Kırıkkale, Yozgat, Sivas, Tokat, Giresun ve Rize çevreleri ile Ankara'nın güney kesimlerinde sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlar öngörülüyor. Doğu Anadolu'nun doğusunda yükseklerde karla karışık yağmur beklenirken, yağışların bazı bölgelerde kuvvetli olabileceği uyarısı yapıldı.

Metoroloji. Hava Durumu5

Ayrıca, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Batman, Muş, Bitlis, Siirt, Şırnak, Ağrı, Hakkari çevreleri ile Diyarbakır'ın kuzeydoğusu, Mardin'in doğusu ve Van'ın güneyinde lokal olarak kuvvetli yağışlar beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, dik ve eğimli yamaçlarda kar erimesine bağlı heyelan ve çığ tehlikesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerektiği belirtildi.

Hava sıcaklıklarının batı ve güneydoğu kesimlerde azalacağı, diğer yerlerde ise önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin edilirken, rüzgarın kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette eseceği öngörülüyor.

Meteoroloji Danışmanı Orhan Şen ise İstanbul için gün içinde yağmurlu bir hava öngörerek, sıcaklıkların düşeceğini ve Perşembe'den itibaren Ege ve Akdeniz tatil bölgelerinde sıcaklıkların artacağını belirtti. Dönüş yolculuklarında dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

Editör: Ferit Gücüyener