Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

İnegöl'ün "Şehir Kokusu"na büyük onur İnegöl'ün "Şehir Kokusu"na büyük onur

Merkez Bankası Politika faizini sabit tutarak kararını açıkladı

Piyasaların dikkatle beklediği faiz kararı sonunda açıklandı. Merkez Bankası, politika faizini beklentilere paralel olarak %50'de sabit bıraktı. Açıklamada, hizmet ve gıda fiyatlarının enflasyonist baskıları devam ettiği vurgulandı. Merkez Bankası, dezenflasyon sürecinin yılın ikinci yarısında başlayacağını belirtirken, ilave faiz artışı seçeneğini de değerlendirmeye açık olduğunu ifade etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini %50 seviyesinde sabit tuttu.

Ekonomistlerin beklentileri, faizin sabit bırakılacağı yönündeydi.

Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentisinin medyanı %45 oldu.

Geçen ay yapılan toplantıda politika faizi 500 baz puan artırılmıştı.

Merkez Bankası'nın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını %50 düzeyinde sabit tutma kararı almıştır.

"ENFLASYONİST BASKILAR DEVAM EDİYOR"

Mart ayında aylık enflasyonun ana eğilimi, devam eden zayıflamaya rağmen öngörülenden yüksek gerçekleşti. Tüketim malı ve altın ithalatındaki seyir cari dengedeki iyileşmeye katkı sağlarken, diğer göstergeler yurt içi talepteki direncin devam ettiğine işaret etti. Hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatlarındaki enflasyonist baskıları devam ettirdi. Kurul, enflasyon beklentilerini ve fiyatlama davranışlarını yakından izlemekte.

İLAVE FAİZ ARTIŞINA KAPILAR AÇIK

Mart ayında atılan adımların etkisiyle finansal koşullar önemli ölçüde sıkılaştı. Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkileri yakından takip ediliyor. Kurul, parasal sıkılaştırmanın etkilerini göz önünde bulundurarak politika faizini sabit tutma kararı aldı ancak enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı bir duruş sergiledi. Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu devam edecek. Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi halinde ise para politikası duruşu sıkılaştırılacak.

DEZENFLASYON YILIN İKİNCİ YARISINDA BAŞLAYACAK

Para politikasındaki kararlı duruş, yurt içi talebin dengelenmesi, Türk lirasının reel değer kazanması ve enflasyon beklentilerinin düzelmesi ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve dezenflasyon 2024 yılının ikinci yarısında başlayacak.

LİKİDİTE GELİŞMELERİ İZLENECEK

Kurul, makroihtiyati politikaları uygulayarak piyasa mekanizmasının işleyişini ve makro finansal istikrarı korumaya devam edecek. Bu çerçevede, kredi büyümesi ve mevduat faizinde beklenmeyen gelişmeler olması halinde parasal aktarım mekanizmasını desteklemeye devam edecek. Likidite gelişmeleri yakından izlenecek ve gerektiğinde sterilizasyon araçları etkin bir şekilde kullanılacak.

ENFLASYONDA %5 HEDEFİNE VURGU

Kurul, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini dikkate alarak politika kararlarını belirleyecek ve enflasyonun orta vadede %5 hedefine ulaşmasını sağlayacak parasal ve finansal koşulları oluşturacak. Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından izlenecek ve fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda kararlar alınacak. Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir şekilde alacak."

Editör: Ferit Gücüyener