Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyon oranlarına ilişkin merak edilenleri yanıtladı.

Şimşek, "Baz etkisiyle mayıs ayında enflasyonun %73 seviyesinde çıkmasını bekliyoruz" açıklamasında bulundu. Bu oran, enflasyonda zirve olarak değerlendirilirken, temmuz ayındaki zamı bekleyen emekliler de yeniden hesap yapmaya başladı.

Emekli ve Memur Ne Kadar Zam Alacak?

Şimşek'in mayıs enflasyon tahmini gerçekleşirse, 2024'ün ilk altı aylık enflasyonu %24 seviyesinde olacak. Bu oran, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına doğrudan yansıyacak. Memur ve memur emeklisi ise %7,39 enflasyon farkıyla %19 zam alacak.

Eşitleme Olacak mı?

Ocak ayında memurlara %49,25 oranında zam yapılmıştı. Enflasyona göre emekli maaşı ise %37,6 artmıştı. Emekli zammı ilk olarak %42,6'ya daha sonra ise %49,25'e çıkarılmıştı. Şimdi temmuzda bir eşitleme olup olmayacağı merak konusu.

Emeklilere Zam Yapılacak mı?

31 Mart yerel seçimleri öncesinde emeklilerin zam beklentisi sonuçsuz kalmış ve bu da sandıktan çıkan sonucu etkilemişti. Geçtiğimiz hafta yapılan AK Parti MYK'sında konuyla ilgili çok sayıda sorunun muhatabı olan Şimşek, "Bunu yapmak için Türkiye'nin yurtdışından %50'den fazla faizle borçlanması gerekecekti. Böyle yaparsak gelecek nesilleri ipotek altına alacaktık. Buna izin veremezdik" diyerek emeklilere neden zam yapılmadığını özetledi.

En Düşük Emekli Maaşı 10 Bin Lira Seviyesinde

Bilindiği üzere Türkiye'de en düşük emekli maaşı 10 bin lira seviyesinde. Seçimlerden önce emekli maaşlarına 5 ila 7 bin lira arasında bir zam yapılması beklentisi oluşmuştu. Hükümet ise emeklilere zam için temmuz ayını işaret etmişti.

"Çalışanlarımızın ve Emeklilerimizin Gelirlerini de Artıracağız"

Bursa’nın ilk Halk Lokantası açılıyor Bursa’nın ilk Halk Lokantası açılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim öncesinde katıldığı bir mitingde emekli maaşlarıyla ilgili olarak, "Emekli maaşlarına şu kadar zam yapacağız diyen muhalefetin nasıl boş konuştuğunu örneklerle anlattım. Sözü edilen artışları, ülkenin tüm yatırımlarını durdursak, eğitim veya sağlık harcamalarının tamamını buraya aktarsak, kamu görevlilerine maaş vermesek bile karşılayamıyoruz. Bu demek değil ki çalışanlarımızı ve emeklilerimizi hayat pahalılığının pençesine terk edeceğiz. Tam tersine enflasyonu yenerek, büyümeyi sürdürerek, milli gelirimizi artırarak, devletimizi güçlendirerek her meselemizi çözdüğümüz gibi çalışanlarımızın ve emeklilerimizin gelirlerini de artıracağız" demişti.

Editör: Ferit Gücüyener