YENİ DÜZENLEMEDE SON AŞAMA

Bakan Şimşek, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "SPK tarafından yapılacak düzenlemeyle gayrimenkul yatırım fonlarının (GYF) gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önü açılacak. Bu düzenlemeyle fonların portföyleri uygun hale getirilip tür değişikliği yapılacak."

Kamuda tasarruf ve verimlilik paketi açıklandı Kamuda tasarruf ve verimlilik paketi açıklandı

Şimşek, gayrimenkul yatırım fonlarının yeni düzenlemeye kadar gayrimenkul projelerine yatırım yapamadığını ve inşaat işlerini üstlenemediğini belirtti. SPK’nın düzenlemesiyle bu kısıtların ortadan kalkacağını ifade eden Şimşek, fonların artık kendilerinin veya başkalarının geliştirdiği projelere yatırım yapabileceğini söyledi.

İSTEYENE GELİR, İSTEYENE EV

Yeni düzenlemeyle, proje gayrimenkul yatırım fonları (Proje GYF) kurulacak ve bu fonlar, portföylerine üzerinde proje geliştirilecek arsa ve gayrimenkul projelerini dahil edebilecek. Bu fonlar, "proje" ibaresini ünvanlarında taşıyacak ve mevcut gayrimenkul yatırım fonlarından farklı bir içeriğe sahip olacak.

Bakan Şimşek, projenin yatırımcıların proje kaynaklı risklerini azaltabilmesi amacıyla teminat mekanizması getirdiğini ve böylece fonun hasılat paylaşımı sözleşmelerinden doğan haklarını güvence altına alacağını belirtti. Ayrıca, yatırımcılara fondan çıkış hakkı da tanınacak.

Yatırımcılar, proje bitiminde gayrimenkulün satışından ya da kirasından gelir elde edebilecekleri gibi ayni çıkış yaparak ev sahibi olma imkanına da sahip olabilecekler. Şimşek, "SPK tarafından ihraç belgesi onaylanan 184 gayrimenkul yatırım fonu bulunuyor. Halihazırda portföyü oluşan 149 fon var ve bu fonların portföy büyüklüğü 82,7 milyar lira civarında. Yeni düzenlemeyle bu fonların sayısının artması da bekleniyor," dedi.

FİYATLARIN DÜŞÜŞ EĞİLİMİNE GEÇMESİNE KATKI SAĞLAYACAK

Şimşek, düzenlemenin kentsel dönüşümün finansmanında ve konut arzının artırılmasında önemli bir enstrüman olacağını belirtti. Bu yatırım fonları, gerek geliştirecekleri projeler gerekse diğer projelerden alabilecekleri konut nitelikli bağımsız bölümlerle konut piyasasında arz hareketliliğini artıracak ve böylelikle fiyatların düşüş eğilimine geçmesine büyük katkı sağlayacak.

Şimşek, "Bu canlanma konut piyasasının geneline yayılacak. Düzenleme, konut üreticilerinin ihtiyaç duyacakları finansmanı sermaye piyasalarından temin edebilmeleri için de çok değerli bir alternatif oluşturacak. Böylelikle, tasarruf sahipleri küçük birikimlerini gayrimenkul projelerinde değerlendirebilecek," dedi.

Editör: Ferit Gücüyener