Bugün başlayan tercih süreci, 17 Temmuz Çarşamba günü saat 17.00'ye kadar devam edecek. Yerleştirme sonuçları ise 22 Temmuz'da açıklanacak. LGS kapsamında liselere yerleştirmeler; yerel yerleştirme, merkezi yerleştirme ve pansiyonlu okullara yerleştirme olmak üzere üç farklı şekilde yapılacak.

En Fazla 5 Tercih Yapılabilecek

2 Haziran Pazar günü, 1 milyon 38 bin 192 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen LGS sınavının sonuçları açıklandı. Yerleştirme sürecinde öğrenciler, ikamet adresleri, Okul Başarı Puanı (OBP) ve devam-devamsızlık kriterleri dikkate alınarak kayıt alanlarındaki farklı türdeki okullardan en fazla 5 tercih yapabilecekler.

Öğrencilerin Yüzde 20'si Yerleşebilecek

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda köklü değişiklikler: Milli Eğitim Akademisi kuruluyor Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda köklü değişiklikler: Milli Eğitim Akademisi kuruluyor

LGS puanıyla Anadolu, fen ve proje uygulayan ortaöğretim kurumları gibi az sayıda okula girilebilecek. Geçen yıl bu okulların toplam kontenjanı 206 bin 414'tü. Bu yıl ise 8. sınıfta okuyan 1 milyon 38 bin 192 öğrenci sınava başvurdu. Bu durumda öğrencilerin yaklaşık yüzde 20'si LGS puanıyla alan devlet okullarından birine yerleşebilecek.

Tercih Süreci 17 Temmuz'a Kadar Devam Edecek

LGS kapsamında yapılacak ortaöğretim kurumları tercih süreci bugün başladı ve 17 Temmuz Çarşamba günü saat 17.00'ye kadar devam edecek. Yerleştirme sonuçları ise 22 Temmuz'da açıklanacak.

Veliler İçin Tercih Kılavuzu Yayınlandı

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın ardından başlayan tercih sürecinde, bu yıl ilk kez ailelere kapsamlı bilgi verilmesi amacıyla "Tercih Süreci Ebeveyn Kılavuzu" hazırlandı.

Editör: Turgay Şener