Bursa'da Kurban Bayramı Destek Çeki'ne yoğun talep! Bursa'da Kurban Bayramı Destek Çeki'ne yoğun talep!

Yüksek enflasyonla mücadele kapsamında Merkez Bankası'nın faiz artırımları, konut kredilerine yansıyarak kredi taksitlerini yükseltti. Ortalama 2 milyon liralık bir kredi için aylık taksitlerin 100 bin liranın üzerine çıkması, ev almayı düşünen vatandaşların çoğunu vazgeçirdi. Sektör temsilcileri, emlak sektöründe yaşanan olumsuz trendin devam edeceği konusunda endişeli.

İzmir Emlak Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve emlak uzmanı Rıdvan Akgün, seçim sonrası dönemi değerlendirirken, konut piyasasında daralmanın devam edeceğini belirtti. Yüksek inşaat maliyetlerinin hala yüksek olduğunu ve bankaların kredi verme konusunda çekimser olduğunu vurgulayan Akgün, bu durumun ev sahibi olmayı zorlaştırdığını ifade etti.

Artan inşaat maliyetlerinin, kentsel dönüşüm projelerini de olumsuz etkilediğine dikkat çeken Akgün, vatandaşların bu projeler için yerel seçimlerin sonuçlarını beklediğini ancak gelecek dönemde bu projelerin hızında düşüş yaşanabileceği uyarısında bulundu. Ayrıca, çimento fiyatlarına yapılan yüzde 30'luk zamın da sektörü olumsuz etkilediğini belirtti.

Konut sektöründeki bu kritik dönemde gözler, seçim vaatlerine ve hükümetin kentsel dönüşüm politikalarına çevrildi. Ancak sektör temsilcileri, krizin çözümünün uzun vadeli ve karmaşık olduğunu düşünüyor.

Editör: Ferit Gücüyener