Yapılan aramalarda, kol kemiği olduğu düşünülen kemik parçası ile Berzeg'in gömleğinin parçası bulunurken, 3 kadavra arama köpeği ve 62 personel ile 5. günde de sürdürülen arazi taramasında kafatası ile ayak kemikleri aranıyor. Dar alanda çalışmalarını yoğunlaştıran ekipler, tırmıkla ve elle de arama yapıyor. Alan tarama faaliyetleri 2 koldan yürütülüyor. Korhan Berzeg'in köpeği 'Tina' ile birlikte çıktığı yürüyüş yolu da yeniden inceleniyor.

Korhan Berzeg, ABD'de Dünya Bankası'nda bir dönem "Asya Direktörü" olarak çalıştıktan sonra emekli olup İstanbul Büyükada'daki evinde yaşamaya başlamıştı. Berzeg, 2023 Mayıs'ta İngiliz eşi Angela Berzeg ile geldiği Balıkesir'in Gönen ilçesi kırsal Armutlu Mahallesi'ndeki yazlık evinden, 17 Haziran'da, doberman cinsi eğitimli köpeği 'Tina' ile yürüyüşe çıktıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamamıştı. Bölgede, AFAD, Jandarma Arama Kurtarma (JAK), Ankara Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) ile gönüllü arama ve kurtarma ekiplerinin yanı sıra iz takip ve kadavra köpekleriyle başlatılan aramalardan sonuç alınamazken, Berzeg'in köpeği Tina, kaybolduktan 74 gün sonra, 29 Ağustos sabahı, Armutlu Mahallesi'ndeki evine geri döndü. Aramalara Tina da dahil edildi. 74 gün boyunca alıkonulduğu yere gitmesi için GPS takılıp, aç bırakılan Tina, her defasında eve geri döndü. Çalışmalarda katkısı olmayan köpek, bir süre sonra Angela Berzeg'e teslim edildi. Tina, Angela Berzeg ile İstanbul Büyükada'daki evlerine dönerken, ekip sayısı artırılarak devam edilen arama çalışmaları Korhan Berzeg kaybolduktan 130 gün sonra, 24 Ekim'de sonlandırıldı.

Berzeg Alan Ataramıs Gönen

Kemik Parçaları Bulundu

Berzeg'in kaybolmasından 312 gün sonra, 23 Nisan'da saat 13.30 sıralarında, Gelgeç Mahallesi Muhtarı Ahmet Gülay tarafından, Armutlu Mahallesi'nin 3,5 kilometre uzağındaki ormanda dere kenarında Berzeg'e ait kimlik ve kredi kartı, kıyafet ile insana ait olduğu değerlendirilen kemik parçaları bulundu. Olay yerinde yapılan incelemede, paça kısımları parçalanmış pantolonun cebinde yine parçalanmış kahverengi cüzdan ve içerisinde Korhan Berzeg adına düzenlenmiş 3 farklı bankaya ait kredi kartı, 1 banka kartı, parçalanmış halde İstanbul ücretsiz taşıma kartı, İstanbul Mavi kart, yine Korhan Berzeg adına düzenlenmiş sürücü belgesi ve kimlik kartı ile 1'i parçalanmış 5 adet 10 TL, 1 adet 100 TL, 1 adet 50 TL, 1 araç anahtarı ile muhtelif anahtarlar bulundu. Cumhuriyet savcısı ile jandarma ekiplerinin olay yerinde yaptığı çalışmanın ardından, kemik parçaları ile kıyafet ve malzemeler incelenmek üzere alındı.

Kadavra Arama Köpeği Duman'dan Yeni Bulgu

Bölgede 3 kadavra arama köpeği ve 62 personel ile yürütülen çalışmaların 5. gününde, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı tarafından kullanıcısıyla birlikte bölgeye sevk edilen 3 yaşındaki Belçika Malinois cinsi kadavra arama köpeği 'Duman', çalılar arasında tırmıkla yapılan aramada 10 santimetre uzunluğunda bir kemik parçası daha buldu. İncelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilen kemik parçasıyla birlikte, aramalarda yeni bulgulara ulaşılıyor. Ekipler, Bursa, İstanbul ve İzmir'den gelen

User

Orhan Sarıbal’dan skandal niteliğinde iki belge Orhan Sarıbal’dan skandal niteliğinde iki belge

You

haberin devamı

ChatGPT

ChatGPT

Eğitimli köpeklerle birlikte sürdürülen arama çalışmaları, 30 kilometrekarelik alanda yoğunlaştırılarak devam ediyor. Alan taramaları dere çevresindeki 300 metrelik alanda da yoğunlaştırılarak gerçekleştiriliyor. İstanbul İl Jandarma Komutanlığı'nın kadavra arama köpeği 'Denek' ve 'Duman' ile birlikte yürütülen çalışmalar, Kemik parçalarının ve diğer bulguların incelenmesi için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilmesiyle devam ediyor.

Arama çalışmalarının yanı sıra soruşturma da çok yönlü olarak sürdürülüyor. Hayvan saldırısı ihtimali de değerlendirilen durumlar arasında yer alıyor. Berzeg'in köpeğiyle yürüyüş yaptığı yolun üst kısmındaki dere kenarında bulunan kıyafetlerinin ve kişisel eşyalarının parçalanmış olması, bu ihtimali güçlendiren bulgular arasında. Ayrıca, kemik parçalarının bulunduğu bölgede kafatası ve ayak kemiklerinin aranması arazi ekipleri tarafından sürdürülüyor.

Sonuç olarak, Korhan Berzeg'in kaybolmasının ardından bulunan kemik parçalarının incelenmesi ve diğer bulguların araştırılmasıyla, ölüm nedeni ve detayları daha sonra adli tıp incelemesinin tamamlanmasıyla netlik kazanacak. Berzeg'in ailesi, kemiklerin doğduğu Armutlu Mahallesi'nde toprağa verilmesini planlıyor, ancak bu işlem adli tıptaki incelemelerin ardından gerçekleşecek.

Bu süreçte yapılan alan taramaları ve köpeklerle yapılan aramalar, Berzeg'in ölümüne ilişkin önemli bulguların ortaya çıkmasına yardımcı olabilir ve soruşturmanın ilerlemesine katkı sağlayabilir.

Kaynak: T24