İstanbul Valisi Davut Gül, yangının nedeninin henüz bilinmediğini belirtirken, hayatını kaybedenlerin tadilat için çalışan kişiler olduğunu açıkladı. Vali Gül, "Gece kulübünün 1987'de aldığı bir ruhsat var, 2018 yılında da ruhsat yenilenmiş" dedi. Yangınla ilgili başlatılan soruşturmada, işletme müdürü ve iş yerinin ortakları da dahil olmak üzere 8 şüpheli gözaltına alındı.

Istanbul Yangın

İstanbul'un Beşiktaş ilçesi Gayrettepe Yıldız Posta Caddesi Gönenoğlu Sokak'ta bulunan 16 katlı binanın -1 ve -2. katında faaliyet gösteren "Masquerade Club" isimli gece kulübünde öğle saatlerinde tadilat yapıldığı sırada yangın çıktı.

Yangına itfaiye ekipleri 31 araç ve 86 personelle müdahale etti ve yangın söndürüldü.

29 kişinin hayatını kaybettiği yangında, kimlikleri belirlenenler arasında Kadir Orhanoğlu, Atanur Aladağ, Mehmet Okumuş, Özkan Baş, Gökhan Yıldırım, Alparslan Salih Derelioğlu, Sinan Yılmaz, Ahmad Kabas, Ahmet Sever, Barış Güngör, Emrah Demiroğlu, Yılmaz Kıhrı ve Akin Kıhrı bulunmaktadır.

Yangının çıkış nedeni olarak, gece kulübünde ses yalıtımı ve dekor tadilatı çalışmaları sırasında kaynak işlemi yapıldığı ve yaşanan tüp patlamasıyla elyaf malzemelerin tutuştuğu belirtildi. Mekanın tek kapısı olduğu ve içeride mahsur kalanların çoğunun dumandan zehirlenerek yaşamını yitirdiği belirtildi.

İnegöl'de Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri karnelerini protokolden aldı İnegöl'de Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri karnelerini protokolden aldı

Istanbul Yangın Yazar.2233G

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yangınla ilgili İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'yı telefonla arayarak bilgi aldı.

İstanbul Valisi Davut Gül, olay yerinde yaptığı açıklamada, "Hepimizin başı sağ olsun. Olayda toplam 23 kişi etkilendi. Yangının çıkış sebebi belli değil. Binanın altında diskotek olarak kullanılan bir mekan. Tadilat yapılıyormuş. Tadilat dolayısıyla da çalışanlar hayatını kaybetti ve yaralandı. Olay yerinde polis sağlık ve itfaiye ekiplerimiz ilk andan itibaren müdahale ettiler. Yaralıların tedavileri, hastanelerimizde devam ediyor. Bu gece kulübünün 1987'de aldığı bir ruhsat var. 2018 yılında da ruhsat yenilenmiş" şeklinde konuştu.

Yangın.istanbulg11122.Jpg

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, olayı araştırmak üzere 3 başmüfettiş ve 2 iş müfettişi görevlendirdiğini duyurdu.

Editör: Ferit Gücüyener