Türkiye genelinde 17 binden fazla işletme ile temasa geçilerek hangi alanlarda eleman ihtiyacı olduğu soruldu. İŞKUR, en fazla eleman arayan sektörleri ve en çok talep edilen meslek tiplerini belirlemek amacıyla bu araştırmayı başlattı.

Araştırmanın ilk üç aylık sonuçlarına göre, inşaat, imalat ve perakende gibi sektörler başta olmak üzere iş dünyasının acilen 330 bin çalışana ihtiyacı olduğu ortaya çıktı.

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Nebioğlu, işçi sıkıntısı yaşadıklarını belirterek, "Teknik elemanlar değil, en basit inşaat işlerinde bile demir ustası ve kalıp ustası bulunamıyor. Kalifiye eleman kesinlikle yok." dedi.

Perakende sektöründe de benzer sıkıntılar yaşandığını belirten Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Faruk Güzeldere, derneklerinin çalışanlarının yüzde yirmi gibi eksik elemanla hizmet verdiklerini ifade etti.

Bursa’nın ilk Halk Lokantası açılıyor Bursa’nın ilk Halk Lokantası açılıyor

Sektör temsilcileri, eksik kadro sıkıntısının üretime ve fiyatlara da olumsuz etki ettiğini vurguluyorlar.

İstanbul Ayakkabıcılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Karaman, "Eleman eksikliği, siparişleri yetiştirememenin tek sebebi." şeklinde konuştu.

İŞKUR araştırmasına göre en çok işçi açığı bulunan meslekler arasında garson, marangoz ve dikişçiler de yer alıyor.

Editör: Ferit Gücüyener