İsrail'in Şam'daki İran Konsolosluk binasını vurmasıyla gerçekleşen saldırı sonucunda hayatını kaybedenlerin arasında, Devrim Muhafızları'nın Kudüs Gücü komutanlarından Muhammed Rıza Zahedi de bulunmaktaydı.

Beşinci Mevsim Kreşi'nde karne heyacanı Beşinci Mevsim Kreşi'nde karne heyacanı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, saldırının cevapsız kalmayacağını belirterek İsrail'e misilleme uyarısında bulundu. Ayrıca İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, saldırının uluslararası anlaşmalara aykırı olduğunu ifade ederek İsrail'in sonuçlarına katlanacağını vurguladı.

Tel Aviv yönetimi son dönemde Suriye'ye yönelik saldırılarını artırmıştı. Şam'daki İran konsolosluğunu hedef alan bu saldırı, İsrail'in son bir hafta içinde Suriye'yi hedef alan 5. saldırısıydı.

Saldırı sonrası İran'ın başkenti Tahran'da protesto gösterisi düzenlendi. Filistin Meydanı'nda toplanan yüzlerce İranlı, İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri bayraklarını yaktı ve İran yönetimine İsrail saldırısının intikamının alınması için çağrıda bulundu.

İsrail'in bu saldırısına dünyadan da tepkiler geldi. Rusya, Çin ve Ortadoğu'dan bazı ülkeler, İsrail'e kınama açıklamaları yaptı. Ayrıca Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin, Rusya'nın çağrısı üzerine saldırıyla ilgili toplanacağı öğrenildi.

Editör: Ferit Gücüyener