İnegöl Belediyesi, şehre kazandırdığı Nöbetçi Kitaphane projesine bir yenisini ekliyor. Yeni Kent Meydanı ve Yaşam Alanı projesi içerisinde bulunan D blokta inşa edilen Teknolojik Donanımlı Nöbetçi Kitaphane, 250 öğrenci kapasitesiyle ilk, orta, lise, lisans ve lisansüstü tüm öğrencilere hizmet verecek.

İnegöl’de 5. Nöbetçi Kitaphane5Cde

Yeni Kitap Merkezi, Şehirdeki Gençleri Merkeze Alıyor

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, gençler için özel bir mekan hazırladıklarını belirtti. Yüksek teknolojik donanımı, 15 bin kitabı ve sosyal alanlarıyla öne çıkan 5. Nöbetçi Kitaphane, şehrin merkezinde yer alan Yeni Kent Meydanı ve Yaşam Alanı projesinin önemli bir parçasını oluşturacak.

Gençler İçin Özel Bir Mekan

Toplamda 250 öğrenci kapasitesine sahip olan kitaphane, çocuklar için ayrılan kütüphane, ortaokul ve lise seviyelerine hitap eden alanlar, grup etüt odaları ve araştırma alanları gibi bölümleri içerecek. Başkan Taban, projenin gençlerin talepleri doğrultusunda ortaya çıktığını ve şehirdeki her yaştan bireye hitap eden bir yaşam alanı oluşturmayı amaçladıklarını vurguladı.

İnegöl’de 5. Nöbetçi Kitaphane953 B002 B177Cd651997

İnegöl’e 2020 Yılından Bu Yana Kazandırılan Kitap Merkezleri

İnegöl’de ilk Nöbetçi Kitaphane 2020 yılında hizmete girdi. Başkan Taban, Cuma Mahallesindeki tarihi binanın restore edilmesiyle yapılan Kitaphane projesinin, öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılaştığını belirtti. Bugüne kadar şehre kazandırılan dört Nöbetçi Kitaphane projesi, özellikle gençlerin ve çocukların büyük ilgisini çekti.

İnegöl’de 5. Nöbetçi Kitaphanee4 4C1A A48A 14446097Ab80

Bursa Büyükşehir Belediyesi "Team Aware" projesiı metro tatbikatı büyüledi Bursa Büyükşehir Belediyesi "Team Aware" projesiı metro tatbikatı büyüledi

Modern Çağın Kütüphane Modeli: Nöbetçi Kitaphaneler

Nöbetçi Kitaphane modelinin oluşma hikayesine de değinen Başkan Alper Taban, 2019 seçim sürecinde gençlerin şehirdeki mekanlarla ilgili taleplerini değerlendirdiklerini ve eski düzen mekanlardan sıkıldıklarını gördüklerini söyledi. Bu doğrultuda Nöbetçi Kitaphane modelini geliştirerek şehirde uygulamaya koyduklarını belirtti.

İnegöl’de 5. Nöbetçi Kitaphane10C3A7E

Teknolojik Donanımla Zenginleşen Nöbetçi Kitaphane

Projenin bir diğer önemli özelliği, yüksek teknolojik donanımı ve geniş sosyal alanları içermesi. Başkan Taban, D bloktaki 2 katlı, 1440 m2'lik alanda yer alacak Nöbetçi Kitaphane'nin detaylarına da değindi. Zemin katta çocuk kütüphanesi, ortaokul kütüphanesi, grup etüt odası ve danışma ile bekleme alanları bulunacak. Birinci katta ise lise, lisans ve lisansüstü seviyeleri için bireysel çalışma alanları, grup çalışma alanı, araştırma alanı ve bekleme alanı yer alacak. Randevulu sistemle çalışacak olan kitaphane, toplamda 250 öğrenci kapasitesine sahip olacak ve aynı anda 110 öğrenciye zemin katta, 140 öğrenciye ise birinci katta hizmet verebilecek.

Editör: FERİT GÜCÜYENER