Meclisten oy birliği ile geçen karar ilişkin konuşan Belediye Başkanı Alper Taban, “Nüfus artışıyla beraber şehrimizde yeni ihtiyaçlar doğmakta. Biz de bugün İnegöl Belediyesi Meclisi olarak bu konuda Milli Eğitim Bakanlığımıza ilgili yerleri tahsis ederek bir anlamda yer sorunlarını çözmüş oluyoruz” dedi.

İnegöl Belediyesi Temmuz ayı olağan meclis toplantısı Çarşamba günü 14.30’da gerçekleştirildi. 8 gündem maddesiyle toplanan mecliste, İnegöl’e dair gündem dışı konular da masaya yatırılarak istişareler yapıldı.

Bld 1270 (Custom)

4 NOKTADA OKUL İNŞA EDİLECEK

Gündemin 3’üncü maddesinde Akhisar Mahallesi 465 ada 1 parselde bulunan 9991 m2 arsa, 465 ada 2 parsel 8002 m2 arsa, 719 ada 1 parselde bulunan 6999 m2 arsa ve Karalar Mahallesi 134 ada 1 parselde bulunan 8762 m2 arsanın Milli Eğitim Bakanlığına tahsisi görüşüldü. Mülkiyeti İnegöl Belediyesine ait taşınmazların 1/1000 ölçekli uygulama imar planına göre; temel eğitim okul alanı, lise ve ortaokul alanı planlı olduğu, ilgili parseller üzerine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okul yapılması planlandığı gerekçesiyle 2 yıl içerisinde başlanıp 5 yıl içerisinde bitirilmesi şartıyla 10 yıl müddetle Milli Eğitim Bakanlığına tahsisi konusu İmar Komisyonunca oy birliği ile kabul edilerek meclise sunulduğu ifade edildi.

Oto faresi 150 güvenlik kamerası izlenerek yakalandı Oto faresi 150 güvenlik kamerası izlenerek yakalandı

MİLLİ EĞİTİMİN YER SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Konuya ilişkin açıklama yapan Belediye Başkanı Alper Taban, “Şehir büyüyor, nüfusumuz artıyor. Öğrenci sayımız 73 bin civarında. Öğretmen sayımız 4 bin civarında. Ciddi bir eğitim ordumuz var. Nüfus artışıyla beraber de yeni yeni ihtiyaçlar doğmakta. Biz de İnegöl Belediyesi Meclisi olarak bu konuda Milli Eğitim Bakanlığımıza ilgili yerleri tahsis ederek bir anlamda onların yer sorununu çözmüş oluyoruz. Yaklaşık olarak burada 35 bin m2’lik bir yer devrini gerçekleştiriyoruz. İnşallah Bakanlığımız da bu alanlarla ilgili gerekli yatırım planlamasını yapacaktır. Ben bu konuda katkı veren herkese teşekkür ediyorum. Bu sadece milli eğitim olarak değil; sağlık, diyanet, okullarımızın talepleri gibi ilgili tüm tahsisleri yapmaya devam edeceğiz” dedi. Yer tahsisi oy birliği ile kabul edildi.

HİLMİYE’DE ŞEHİT ALİ RIZA ATALAY’IN İSMİ YAŞATILACAK

Gündemin 4’üncü maddesinde ise Haziran ayı meclisinde ilave gündem maddesi olarak meclise sunulan ve komisyona havale edilen Hilmiye Mahallesinde Hilmiye Caddesinin isminin Şehit Ali Rıza Atalay olarak değiştirilmesi konusu görüşüldü. Hilmiye Caddesi isminin 1969 doğumlu 69/4 tertip olarak Şırnak Silopi Hava İndirme Tugayı 1. Tabur 2. Bölük emrinde askerlik vazifesini yapmakta iken Şırnak Silopi Görümlü Köyü Kalender Tepesi mevkiinde terörist takibi sırasında mayına basması sonucu bu aziz vatan uğruna şehadet mertebesine ulaşan Ali Rıza Atalay’ın adının yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için Şehit Ali Rıza Atalay Caddesi olarak değiştirilmesi konusu meclisin oy birliği ile kabul edildi.

Bld 1219 (Custom)

Editör: Ferit Gücüyener