Kira Artış Oranı Nasıl Belirleniyor?

Her ay enflasyon verilerinin açıklanmasıyla gündeme gelen kira artış oranları, ev ve işyeri sahipleri ile kiracıların gündeminde yer alıyor. Normalde, kira artış oranı TÜFE’nin 12 aylık ortalamasına göre belirleniyor. Ancak, hükümetin getirdiği yüzde 25 kira zammı sınırlaması nedeniyle Haziran ayında da bu sınırlama geçerli olacak.

Kirada Yüzde 25 Zam Sınırlandırması Temmuzda Bitiyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yüzde 25 zam sınırlamasının Temmuz ayına kadar süreceğini belirtmişti. Buna göre, kirada yüzde 25 zam sınırlaması 1 Temmuz 2024 tarihine kadar devam edecek. Böylelikle, kontrat süresi dolan konut kiracıları, TÜFE rakamlarına bakılmaksızın ev sahiplerine Haziran ayında da yüzde 25 zam yapabilecek.

Temmuz ayından sonra bu sınır sona erecek ve Ağustos ayı itibarıyla kiracılar, TEFE ve TÜFE rakamlarına göre zamlı kiralarını ödeyecekler.

Haziran Ayı Kira Artış Oranı Ne Kadar?

Normalde TÜFE verilerine göre hesaplanan kira artış oranları, hükümet tarafından getirilen uygulama sonrasında yüzde 25 ile sınırlandırılmıştı. Buna göre, 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2024 tarihleri arasında yenilenen sözleşmelerde kiracıya yüzde 25’in üzerinde zam yapılamayacak. Bu sınır sadece konut kiraları için geçerli olacak. İşyeri kiraları için böyle bir sınır bulunmuyor.

İşyerlerinde Kira Sınırlandırması Yok

İşyerlerine yapılacak kira zammı oranında sınırlama bulunmuyor. Haziran ayı kira artış oranı yüzde 62,51 olarak belirlendi. Böylece kira kontrat süresi Haziran ayında dolan işletme sahipleri kiralarında tavan zammı yüzde 62,51 olarak uygulayacak.

Haziran Ayı Kira Artış Oranı Hesaplama

Mevcut Kira Bedeli: 20 bin TL
Kira Artışı Yapılacak Ay: Haziran 2024
Girdiğiniz Artış Oranı: %25

Başkan Bozbey, Büyükşehir ailesiyle bayramlaştı Başkan Bozbey, Büyükşehir ailesiyle bayramlaştı

Kira Artış Tutarı: 5 bin TL
Aylık Yeni Kira Tutarı: 25 bin TL

12 Aylık TÜFE’ye Göre Kira Zammı Hesaplansaydı:

Mevcut Kira Bedeli: 20 bin TL
Kira Artışı Yapılacak Ay: Haziran 2024
Girdiğiniz Artış Oranı: %62,51

Kira Artış Tutarı: 12 bin 502 TL
Aylık Yeni Kira Tutarı: 32 bin 502 TL

Editör: Ferit Gücüyener