Vişne Suyunun Kardiyovasküler Faydaları

Yapılan araştırma, vişne suyunun polifenoller gibi sağlıklı bitki bileşikleri açısından zengin olduğunu ve bu bileşiklerin kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu özellikler taşıdığını ortaya koydu. Çalışmada, vişne suyu tüketenlerin, iltihaplanma ve oksidatif stres seviyelerinde düşüş gözlemlendi.

Çalışmanın Detayları ve Bulguları

Yıldırım Belediyesi'nden 'Çölyak' hastalarına destek Yıldırım Belediyesi'nden 'Çölyak' hastalarına destek

Delaware Üniversitesi'nden beslenme uzmanı Dr. Sheau Ching Chai liderliğindeki ekip, 12 hafta boyunca yaşları 65 ile 80 arasında değişen 34 erkek ve kadın üzerinde bir deney yürüttü. Katılımcılar ya günde 480 ml vişne suyu ya da bir kontrol içeceği tüketti. Sonuçlar, vişne suyu tüketenlerde LDL seviyelerinin %11 oranında azaldığını ve iltihap ve oksidatif stresi gösteren biyobelirteçlerde düşüş yaşandığını gösterdi.

Vişne Suyunun Diğer Faydaları

Yapılan diğer çalışmalar, vişne suyunun uyku kalitesini artırma potansiyeline sahip olduğunu ortaya koydu. Dr. Chai, vişne suyunun günlük diyetlere kolayca eklenebileceğini ve düzenli tüketildiğinde sağlıklı yaşamı destekleyebileceğini belirtti. Araştırma sonuçlarının daha geniş ve uzun süreli çalışmalarla doğrulanması gerektiğini vurgulayan Dr. Chai, vişne suyunun kalp sağlığını destekleyici etkilerine dikkat çekti.

Editör: Ferit Gücüyener