Fitch, Türkiye'nin kamu maliyesinin, düşük borç seviyeleri, güçlü bir gelir tabanı, yönetilebilir borç amortismanları ve iyileşen finansman koşulları göz önünde bulundurulduğunda, kredi gücünün devam edeceğini ifade etti. Ayrıca, yerel seçimlerin kamu harcamalarını artırdığı ve bu durumun bütçe açığını büyüttüğü vurgulandı. Türkiye'nin mali açığı azaltmak için yeni gelir artırıcı önlemler alabileceği ve muhalefetin yerel seçim başarısının mali düzenlemeleri etkileyebileceği de belirtildi.

Fitch Ratings'a göre, Türkiye'deki seçim sonrası mali sıkılaşmanın etkisiyle para politikası daha etkili hale gelecek. Bu durumun enflasyonun düşmesi, cari açığın azalması ve uluslararası rezervlerin toparlanması üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. Fitch'in açıklamalarına göre, mali sıkılaşma ve politika tutarlılığındaki iyileşme Türkiye'nin kredi notu açısından olumlu bir gelişme olabilir.

Fitch Ratings'a göre, yerel seçimler öncesinde kamu harcamalarındaki artış bütçe açığını büyüttü. İlk çeyrekteki merkezi bütçe açığının gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 5,2'sine ulaştığı tahmin ediliyor. Aynı dönemde faiz dışı açığın da GSYH'nin yüzde 2,6'sı olduğu öngörülüyor. Fitch, Türk hükümetinin mali açığı azaltmak için özellikle deprem dışındaki harcamalardaki büyümeyi kontrol altına almasını bekliyor.

Şirketler Crisitunity çağına nasıl ayak uydurur? Şirketler Crisitunity çağına nasıl ayak uydurur?

Açıklamada, yeni gelir artırıcı önlemlerin olası enflasyonist etkilerinin dikkate alınacağı ve muhalefetin yerel seçim başarısının mali düzenlemeleri etkileyebileceği belirtiliyor. Türkiye'nin kamu maliyesinin ise düşük borç seviyeleri, güçlü gelir tabanı, yönetilebilir borç amortismanları ve iyileşen finansman koşullarıyla kredi gücünü koruyacağı vurgulanıyor. Bununla birlikte, Türkiye'nin kamu maliyesinin kur riski, yüksek faiz ve enflasyona maruz kalma gibi zorluklarla karşı karşıya olduğu da ifade ediliyor.

Editör: Ferit Gücüyener