Ev Kadınlarına Emeklilik Hakkı

Devlet üniversiteleri ikinci öğretim programları kapatıldı Devlet üniversiteleri ikinci öğretim programları kapatıldı

Yeni düzenleme ile ev kadınları "evde çalışan kadın" statüsünde görülerek emekli olma hakkına sahip olacak. Bakan Işıkhan, bu düzenlemenin beş yıllık plan çerçevesinde hayata geçirileceğini belirtti. Ev hanımları, isteğe bağlı Bağkur statüsünde prim ödeyerek emeklilik imkanına kavuşacaklar.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Cenkci'nin Açıklamaları

Sosyal Güvenlik Uzmanı Mehmet Akif Cenkci, ev kadınlarına sağlanacak emeklilik düzenlemesinin ayrıntılarını paylaştı. Cenkci, ev kadınlarının prim ödemelerinin bir kısmının devlet tarafından karşılanacağını belirtti. "Ev kadınları, isteğe bağlı Bağkur statüsünde prim ödeyebilecek ve oranlar çalışmalar netleştikçe paylaşılacak. Bu primlerin bir kısmı da devlet tarafından teşvik edilecek," dedi.

Prim Ödemelerinde Devlet Desteği

Yeni düzenleme ile ev kadınlarının prim ödemelerinin üçte birini devlet karşılayacak. Yemek, çamaşır ve ütü gibi ev işlerini tam gün yapan kadınlar, bu düzenleme sayesinde sosyal güvenceye kavuşacak. İsteğe bağlı sigorta primi olarak yatırılacak olan 6400 lira 80 kuruşun 2133 lira 65 kuruşluk kısmı devlet tarafından karşılanacak.

7200 Prim Günle Emeklilik

Ev kadınlarına emeklilik hakkı, 7200 prim günü doldurularak sağlanacak. Bu sayede emekli olan ev hanımları birçok sosyal hakka sahip olacaklar. Ayrıca, prim günlerini tamamlayan ev hanımları sağlık hizmetlerinden de faydalanabilecekler.

Editör: Ferit Gücüyener