En düşük emekli maaşı ne kadar olacak tahmin

Milyonlarca emeklinin dikkati, Ocak ayındaki zammın ardından Haziran enflasyon rakamlarının açıklanmasına çevrildi. Bu verilerin ardından emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacağı netlik kazanacak. Emekliler, 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alacakken, refah payı konusunda belirsizlik devam ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilere ekstra refah payı verilip verilmeyeceği konusunda henüz erken olduğunu belirtti. Işıkhan, "Her şey için çok erken. Temmuz ayını bekleyelim" dedi.

Emekli maaşları, 6 aylık enflasyon oranı üzerinden zamlanıyor. Nisan itibarıyla emeklilerin maaşlarına şimdiden %18,72 oranında zam yapıldı. Piyasa katılımcıları anketine göre, Temmuzda emekli maaşlarına %25 oranında zam yapılması bekleniyor.

Kamuda tasarruf ve verimlilik paketi açıklandı Kamuda tasarruf ve verimlilik paketi açıklandı

Emekli maaşlarındaki zamların yanı sıra refah payı beklentileri de sürüyor. Özellikle 10 bin liralık taban emekli maaşının artması bekleniyor. 1 Ocak'ta yapılan yasal düzenlemeyle memur emeklisi ile SSK ve Bağkur emeklileri arasındaki zam farkı kapatılmıştı. Bu düzenlemeyle tüm emeklilere %49,25 zam yapıldı ve en düşük emekli maaşı 7 bin 500 liradan 10 bin liraya yükseltildi. Temmuzda emekli zammına ek artış kararı netleşecek.

Editör: Ferit Gücüyener