AK Parti kaynaklarına göre, büyükşehirlerdeki emeklilere yaşadıkları bölgenin ihtiyaçlarına göre kira desteği, yakıt, doğal gaz, elektrik, su ve gıda yardımı yapılacak. Bu destekler, hane halkı gelirine göre belirlenecek ve en düşük emekli maaşı alan ve başka bir geliri olmayan emekliler desteklenecek. Destekler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki sosyal yardımlar çerçevesinde ödenecek.

Tahmini 16,5 milyon emekli bulunuyor ve 3 milyon emekliye 10 bin ile 17 bin lira arasında emekli aylığı ödeniyor. Emekliler için uygulanan taban maaştaki seyyanen desteklerin yeniden belirlenmesi planlanıyor ve bu artışın Temmuz'dan önce yapılması bekleniyor.

İran Cumhurbaşkanı Reisi helikopter kazasında hayatını kaybetti İran Cumhurbaşkanı Reisi helikopter kazasında hayatını kaybetti

Ayrıca, kök maaş düzenlemesi için seyyanen artış ve emekli aylık hesaplama sisteminde değişiklikler masada çalışılan konular arasında yer alıyor.

Emeklilere kamu kurumlarının tesislerinin kapıları açılacak ve istedikleri bölgedeki kamu tesislerinde konaklama ve tatil imkanına sahip olacaklar. Turizm şirketleriyle de emeklilere özel kampanyalar sunulması için protokoller yapılacak.

Editör: Ferit Gücüyener