Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, dün katıldığı canlı yayında 16 milyon emekliyi ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

Şirketler Crisitunity çağına nasıl ayak uydurur? Şirketler Crisitunity çağına nasıl ayak uydurur?

Yılmaz, temmuz ayındaki emekli maaşına zam ve emeklileri ilgilendiren düzenlemeyle ilgili konuştu. "Emeklilerle ilgili nasıl bir düzenleme ve çalışma yapılabilir?" sorusuna ise Yılmaz, "Emeklilerimize 6 ay için bir artış yapılmıştı biliyorsunuz. Bu yüzde 50'ye varan artış 6 ay için geçerli, 6 aylık süre için yapılmıştı. 6 ay sonrası memurlarda olduğu gibi emeklilerimiz için de bu değerlendirmeler yapılacaktır elbette. Dolayısıyla orada gerekli ayarlamalar mutlaka ele alınacak, yapılacaktır. Bir taraftan da Çalışma Bakanlığımızın emeklilerle ilgili yaptığı, gündelik hayata dokunan birtakım çalışmalar, hazırlıklar var. Onlar da tamamlandığında Çalışma Bakanlığımız bunları toplumla paylaşacaktır" yanıtı verdi.

Yılmaz'ın açıklamaları sonrası emeklilerle ilgili yapılacak düzenlemenin ayrıntıları merak ediliyor.

Sabah'ın aktardığına göre, emeklilere refah paketi geliyor. Emeklilerle ilgili yapılan çalışmanın detaylarında hem gelirlerini artırıcı hem de günlük hayatlarını kolaylaştırıcı tedbirler yer alıyor. Çalışma Bakanlığı gerek kurumlar gerekse diğer bakanlıklar nezdinde görüşmelerini sürdürüyor. Belli bir takvim çerçevesinde yapılacak desteklerin ana başlıkları ise şöyle:

Ulaşım Desteği: Belediyelerin sunduğu toplu taşıma dışında emeklilerin diğer ulaşım araçlarından da indirimli ya da ücretsiz yararlanabilmesi için çalışmalar yapılıyor. Uçak ve tren biletlerinde emeklilere ayrıcalık tanınacak.

İletişim Desteği: GSM operatörleriyle yapılacak protokollerle emekliler için indirimli özel tarifelerin devreye sokulması gündeme gelecek.

Alışveriş Desteği: Gelir seviyesi belli bir miktarın altında olan emekliler için gıda ve diğer temel ihtiyaçlarını karşılayacakları bir alışveriş kartı hazırlanacak.

Belediye Hizmetlerinde İndirim: Emekliler için yerel yönetimlerle yapılacak protokoller ile su faturalarında indirim, ücretsiz ya da indirimli toplu taşıma, belediye tesislerinden ayrıcalıklı yararlanma gibi birçok konu ele alınacak.

Enerji Desteği: Tüm emeklilerin doğalgaz ve elektrik faturalarının indirimli olması üzerinde çalışılıyor. Bu konuda Enerji Bakanlığı ile yapılacak protokol ile emeklilerin bu giderlerini indirici tedbirler devreye girebilecek.

Kira Desteği: Büyükşehirler başta olmak üzere emeklilere kira yardımları da gündeme geldi. Düşük aylıklı emeklilerden başlamak üzere emeklilere belli miktarlarda kira desteği verilecek.

Finans Desteği: Bankalarla yapılacak protokollerle emekliler için banka hizmetlerinde ayrıcalık tanınacak. Krediye ulaşma, düşük faiz imkanı gibi konular devrede olacak.

Tatil Desteği: Kamu kurumlarının tesisleri emekliler için tatil imkanı sunacak. Turizm şirketleriyle yapılacak protokollerle emeklilere özel kampanyalarla tatil imkanları da sunulacak.

Refah Payı ve Taban Maaş: Emekliler için uygulanan taban maaştaki seyyanen destekler önümüzdeki dönem için yeniden belirlenecek. Kök maaş düzenlemesi ve emekli aylık hesaplama sisteminde değişiklikler masada çalışılan konular arasında.

Editör: Ferit Gücüyener