Mesleki Eğitimde Örnek İşbirliği Mesleki Eğitimde Örnek İşbirliği

Emekli maaşına zam için konuşulan 4 formül: Zam oranı ne kadar olacak?

Temmuz ayı yaklaştıkça memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı merak konusu oluyor. Memur ve emekliler, 6 aylık enflasyon farkına bağlı olarak temmuz zammını alacaklar. 5 aylık enflasyon verilerine göre emekliler %22,72 oranında zam aldı. Peki, emekli maaş zammı ne kadar olacak? İşte konuşulan formüller:

Memur ve Emekli Maaş Zammı

Her yıl iki kez toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı alan memur ve emekliler, temmuz ayında 6 aylık enflasyon farkına göre zam alacaklar. 2024 temmuz ayı için memur ve emekli maaş zammı merakla bekleniyor.

Emekli Maaş Zammı Ne Kadar Olacak?

Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs ayları için açıklanan enflasyon verilerine göre 5 aylık enflasyon farkı %22,72 olarak açıklandı. Böylece emekliler, mayıs ayı itibarıyla %22,72 enflasyon farkını şimdiden haketmiş oldular. Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre 6 aylık enflasyonun %25,46 olması bekleniyor. Haziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte, emeklilerin alacağı zam oranı %25,46 olacak.

Emekli Maaşına Zam İçin Konuşulan Formüller

 1. SSK ve Bağ-Kur Emeklileri:

  • Halen 10 bin TL olan en düşük aylığa enflasyon farkının üzerine bir artış yapılmazsa, kök aylıkları 6 bin - 8 bin TL bandında olan bu kesim, devlet katkısıyla 10 bin lira almaya devam edecek ve aylıklarına enflasyon zammı yansımayacak.
  • Taban maaşın yeniden belirlenmesi talepler arasında.
 2. Hazine Katkısı:

  • Beklenti, kök aylıklar değişmeksizin 13-15 bin lira arasında yeni bir taban maaş belirlenmesi yönünde.
  • Diğer bir formül, kök aylıkların yükseltilerek 10 bin liraya çekilmesi.
 3. Memur Emeklileri:

  • Temmuzda memur emeklilerinin aylıklarında refah payı beklentisi var.
  • Yılbaşında SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zamlarının memur emeklileriyle eşitlenmesi nedeniyle, temmuzda emekli memurun zam oranlarının geride kalması öngörülüyor.
 4. Eşit Zam Talebi:

  • Bütün emeklilerin zamlarının eşitlenmesi yönünde talep bulunuyor.
  • Ancak şu anda emekliler için netleşen bir formül bulunmuyor. Eğer bayram izninin dönüşünde yeni bir gelişme olmazsa, emekli aylıklarının enflasyon oranında zamlanması bekleniyor.
Editör: Ferit Gücüyener