Üst düzey bir yetkiliye göre, hükümet Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın çalışmalarıyla farklı gelir gruplarına göre doğal gaz ve elektrik tarifeleri belirlemeyi planlıyor. Yeni tarifeler, gelir veya tüketim arttıkça kademeli olarak artabilecek şekilde tasarlanacak. Bu adım, düşük gelirli haneleri desteklemeyi ve enerji maliyetlerini daha adil bir şekilde dağıtmayı amaçlıyor.

Şirketler Crisitunity çağına nasıl ayak uydurur? Şirketler Crisitunity çağına nasıl ayak uydurur?

Ücretsiz doğal gaz döneminin sona ermesiyle birlikte hükümetin bu adımı, geçen yılki destek artırma çabalarının bir sonucu olarak değerlendiriliyor. Ancak bu süreç, aylık enflasyona 0,7 puanlık bir ek yük getirebilir.

Öte yandan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı "Emekliler Yılı" kapsamında emeklilere öncelik ve ayrıcalık tanıyan projeleri hayata geçirmeyi planlıyor. Bu projeler arasında emeklilere yönelik ekonomik ve sosyal destek hizmetlerinin genişletilmesi, yaşam kalitelerinin artırılması ve sağlık, eğitim, kültür gibi alanlarda avantaj sağlayacak yeni hizmetler bulunuyor.

Hükümetin aldığı bu adımlar, emeklilerin sosyal haklarını genişletmeyi, daha güvenli ve huzurlu bir yaşam sürmelerini sağlamayı hedefliyor.

Editör: Ferit Gücüyener