Bilirkişi Raporu: Yangın Elektrik Direği Kaynaklı

Yangının elektrik direğinden kaynaklandığı iddia ediliyor. 20 Haziran'da saat 22.15'te Diyarbakır'ın Çınar ilçesindeki Köksalan Mahallesi'nde başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle Yazçiçeği, Bağrık ve Ağaçsever mahallelerine yayıldı. Ardından Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler mahallelerine ilerleyen yangın, ekiplerin ve vatandaşların yoğun çalışması sonucu kontrol altına alındı.

Yangında; Şehmus Demir, Mazhar Demir, Taliha Demir, Nuri Demir, Rezan Yılmaz, Azad Yılmaz, Resul Yılmaz, Remzi Yılmaz, Abdurrahman Buğdaycı, Ubeydullah Buğdaycı, İsmail Yardımcı, Sinan Deviren, Kerime Erdenli ve Fadıl Demir hayatını kaybetti.

Yangında ayrıca 556 küçükbaş hayvan öldü, 250 yaralı hayvan ise sahiplerinin rızasıyla Et ve Süt Kurumu’na kesime gönderildi. 120 hayvanın ise tedavileri veterinerler tarafından yapıldı.

Yangın, Diyarbakır’da 8 bin 100, Mardin’de ise 7 bin dönüm alanda hasara neden oldu. Toplamda 5 bin 450 dönüm ekili arazi de yandı. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerinin çalışmaları devam ederken, İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Diyarbakır Valiliği’ne 3 milyon, Mardin Valiliği’ne ise 2 milyon lira kaynak aktarıldığını açıkladı.

Yangının Nedeni ve Soruşturma

Yangının çıkış nedeni ile ilgili Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma devam ediyor. Bilirkişi heyeti, yangının Köksalan Mahallesi'ndeki sigortalı ayırıcı direğinde sigorta yerine iletken tel sarılmasından kaynaklandığını, iletken telin koparak yerdeki otları tutuşturması ve rüzgarın etkisiyle yangının geniş bir alana yayıldığını tespit etti. Ancak Başsavcılık raporu yetersiz buldu ve daha detaylı bir ara rapor hazırlanmasını istedi.

Diyarbakır Mardin Sınırındaki Yangın

Çiftçilerin Kayıp ve Hasarları

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yangında çiftçilerin kayıplarına ilişkin şu açıklamaları yaptı: "Diyarbakır Çınar ve Mardin Mazıdağı’nı etkileyen yangın hadisesi çıktığı andan itibaren Bakanlığımızın İl ve İlçe Müdürlüklerindeki personelimiz AFAD koordinasyonunda müdahale, destek ve tespit çalışmaları için bölgeye sevk edilmiştir. Çiftçilerimizin kayıp ve hasarlarına yönelik tespit çalışmaları tamamlanmıştır."

Biden çekildi, Trump’tan ilk açıklama geldi! Biden çekildi, Trump’tan ilk açıklama geldi!

Yangından etkilenen 73 kişi taburcu edilirken, Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi gören Zekiye Erdenli doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı. Erdenli’nin cenazesi, Çınar ilçesi Yazçiçeği Mahallesi’nde toprağa verildi.

Kaynak: NTV