"Özgür Bey'in şu anda CHP'de genel başkan olmasıyla birlikte böyle bir ziyareti gerçekleştirmesi, iktidar ve ana muhalefet arasında olumlu bir gelişme oldu. Bu adımın atılmasıyla siyaset ülkemizde çok daha yumuşama dönemine girdi."

Erdoğan, Özgür Özel'e ziyarette bulunacağını da belirterek şunları ekledi:

MSB: Zeytin Dalı bölgesinde 6 terörist etkisiz hale getirildi MSB: Zeytin Dalı bölgesinde 6 terörist etkisiz hale getirildi

"Ben de Özgür Bey'e ilk fırsatta böyle bir ziyaretin karşılığını yapacağımı söyledim. Türkiye'nin buna ihtiyacı var. Türk siyasetinin buna ihtiyacı var. İlk fırsatta bu ziyareti gerçekleştirerek Türkiye'de siyasetin yumuşama sürecini başlatalım istiyorum. Bu adımı atacağız."

Ayrıca İsrail-Filistin arasındaki gelişmeleri de ele alan Erdoğan, İsrail'in Filistinlilere karşı acımasızlığını ve batı ülkelerinin İsrail'e olan desteğini eleştirdi:

"İsrail, şu ana kadar 40-45 bin Filistinliyi acımasızca öldürdü. Bir Müslüman olarak bizim buna seyirci kalmamız düşünülemez. Türkiye-İsrail arasında bazı adımların atılabileceğini göstermek için yaptığımız görüşmelerde Netanyahu'nun acımasızlığını gördük. Batı ülkeleri maalesef İsrail'e destek veriyor. Türkiye olarak artık bu durumu daha fazla kabul edemeyiz ve adımlarımızı attık. Aramızda 9,5 milyar dolarlık bir ticaret hacmi vardı. Bu ticaret hacmini yok sayarak İsrail ile ilişkileri sonlandırdık."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları bu şekildeydi.

Editör: Ferit Gücüyener