İnegöllü vatandaşlar ve protokol bayramlaşma programında buluştu İnegöllü vatandaşlar ve protokol bayramlaşma programında buluştu

Erdoğan'ın Irak ziyareti, Başkent Bağdat ile başlayacak ve ardından Erbil'e geçiş yapılacak. Ziyaret kapsamında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Iraklı mevkidaşı Abdüllatif Reşid ve Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani ile görüşmesi planlanıyor. İki ülke arasında güvenlik, enerji, ticaret, su kullanımı, ulaşım, sağlık gibi birçok alanda stratejik bir çerçeve anlaşması imzalanacak. Ayrıca, kabine üyeleri arasında yaklaşık 30 anlaşmanın imzalanması bekleniyor ve bu anlaşmaların takibi için bakanlıklar arasında çalışma komiteleri oluşturulacak.

Ziyaretin kritik bir başlığı terörle mücadele olacak. PKK ile mücadele ve sınır güvenliği gibi konular ele alınacak ve Ortak Harekat Merkezi kurulması gibi adımlar atılması bekleniyor. Ayrıca, ticaret hacminin artırılması ve ekonomik işbirliği konuları da ziyaretin önemli gündem maddeleri arasında yer alacak.

Erdoğan'ın Bağdat temaslarının ardından Erbil'e geçerek Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani ile bir görüşme gerçekleştirmesi planlanıyor. Bu görüşmenin yanı sıra, Türkmen toplumunun önde gelen isimleriyle de bir araya gelmesi bekleniyor.

Editör: Ferit Gücüyener