Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Türk Eğitim Vakfı ve Mehmetçik Vakfı işbirliğiyle düzenlenen sergi, sanat güneşi Zeki Müren'in sahne kıyafetleri, gözlükleri, ayakkabıları, piyanosu, plakları ve kişisel eşyalarını içeriyor. Sergi, Türk Eğitim Vakfı ve Mehmetçik Vakfı'na bağışlanan Zeki Müren'in koleksiyonlarından oluşturuldu. Sergide, sanatçının sahne kıyafetleri, gözlükleri, ayakkabıları, piyanosu, plakları, kişisel eşyalarının yanı sıra kendi yazdığı besteleri, mektupları, notları ve hatıra fotoğrafları da yer alıyor. Ayrıca, Zeki Müren'in çizdiği desenlerden oluşan dijital sergilemeler ve yapay zekâyla oluşturulan uygulamalar da sergide bulunuyor. Sergi, bir yıl boyunca ziyaretçilere açık olacak ve yapay zeka desteğiyle Zeki Müren ile hatıra fotoğrafı çektirme imkanı sunacak.

34059 M T Y1 Z Tlj Mj 1

Serginin açılış töreninde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Zeki Müren'i naif, samimi ve Türkçeyi iyi kullanan bir sanatçı olarak hatırladığını belirtti. Başkan Aktaş, Bursa'nın yetiştirdiği değerlerin daha çok bilinmesi ve anlaşılması amacıyla gerçekleştirdikleri programlara vurgu yaptı. Ayrıca, gençlere kültür sanat etkinliklerine katılma imkanı sunacak 'Genç kart' uygulamasını duyurdu.

34059 M T Y1 Z Tlj Mj 3

Serginin hazırlanmasında emeği geçen Türk Eğitim Vakfı, Mehmetçik Vakfı, Zeki Müren'ın yakınları ve dostlarına teşekkür eden Başkan Aktaş, Hisar semtinin Tophane Mahallesi'nde doğan Zeki Müren'in Türk müzik tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayarak, serginin müzenin 20'nci yılına özel bir katkı olduğunu ifade etti.

34059 M T Y1 Z Tlj Mj 6

Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü Emekli Tuğgeneral İsmail Çamlı, Zeki Müren'in önemli bir bağışçılarından biri olduğunu hatırlattı ve serginin sanatçının anılarını çoğaltma amacını taşıdığını belirtti. Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şükrü Tekbaş, serginin Zeki Müren'i anma ve vefa borcunu ödemek için düzenlendiğini belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Başkan Aydın açıkladı! Türkiye’de ilk olacak proje Başkan Aydın açıkladı! Türkiye’de ilk olacak proje

34059 M T Y1 Z Tlj Mj 2

Konuşmaların ardından Başkan Aktaş'a günün anısına hediye takdim edildi, sergiyi gezen Başkan Aktaş ve beraberindekiler Zeki Müren'e ait koleksiyonu yakından inceledi.

34059 M T Y1 Z Tlj Mj

Editör: Ferit Gücüyener