Yangının başlangıcı ve yayılması

Yangın, saat 14.00 sıralarında anızların yakıldığı bir alanda başladı. Rüzgarın etkisiyle hızla büyüyen alevler, hayvan çiftliklerinin bulunduğu bölgeye yayıldı. Yükselen dumanlar kentin birçok noktasından görülürken, itfaiye, Orman İşletme Müdürlüğü, polis ve sağlık ekipleri bölgeye sevk edildi.

Yangının etkileri

Yangında küçükbaş hayvanlar telef olurken, Uludağ Üniversitesi'ne ait bir tesisin çatısı da yandı. Yangına havadan 4 helikopter, karadan ise 40 araç ve 150 personel müdahale ediyor. Rüzgarın ve kozalak patlamalarının yangının yayılmasında büyük rol oynadığı belirtildi. Isıya duyarlı kameralarla havadan çekilen görüntüler, yangının boyutunu gözler önüne serdi. Ayrıca, jandarma ve polise ait TOMA araçları da çalışmalara destek veriyor.

Vali Demirtaş Yangın Yerinde

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş:

"Çok şiddetli bir rüzgar var. Üniversite bölgesinde yayılıyor. Helikopterler ve kara ekipleriyle müdahale ediliyor. En kısa sürede kontrol altına almayı hedefliyoruz. Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinin bulunduğu alanlarda at ve koyunların tahliyesi ile ilgili çalışmamız oldu. Alevlerin yayılmaması için gayret gösteriyoruz. 2 uçak ve 4 helikopter daha gelmesini bekliyoruz."G R U2K Fr W8 A E J1 N G 1

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey:

"Yurtların boşaltılması talimatı verildi. Başta insan olmak üzere hiçbir canlıya zarar gelmemesini arzu ediyoruz. 40’a yakın araç, 150 personel, 4 helikopter ve uçaklar yangına müdahale ediyor. Rüzgarın etkisiyle yangın yayılıyor. İnşallah kısa sürede yangını kontrol altına alırız. Vatandaşlarımızdan doğayı korumalarını ve bu tür alanlarda ateş yakmamalarını rica ediyorum."

Turkuaza bürünmüş İznik Gölü görenleri mest etti Turkuaza bürünmüş İznik Gölü görenleri mest etti

Yangının, bir çöpün yakılması sonucu başladığı tahmin ediliyor. Ekipler, yangının nedenini araştırmaya devam ediyor. Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinde bulunan atlar ve diğer hayvanlar tahliye edildi. Yurtların boşaltılması yönünde de tedbirler alındı. Yangının kontrol altına alınması için çalışmalar aralıksız sürüyor.

Bursada Yangı Yeni Yeri 2Bursa Yangın Yeri

Kaynak: olay.com.tr